HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 498; piątek, 14 sierpień 2020 Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Wszystkie Artykuły Wywiady Zdrowie i Uroda Kuchnia Rozrywka Muzyka Film Ciekawostki  Powrót
gorzow.com • zdrowie • 2018-04-11
Wiosna, a Ty dalej w zimowym nastroju? Potrzebne koło ratunkowe!
Pojawiła się długo wyczekiwana wiosna, podarowała Nam dłuższe dni, promienie słońca i tchnęła życie w przyrodę.

Ty jednak odczuwasz zmęczenie, senność, brak energii i trudności z koncentracją? Prawdopodobnie jest to związane z przesileniem wiosennym, czyli sezonowym obniżeniem poziomu energii.

Uważa się, że jest to reakcja organizmu na cieplejszą pogodę, związana z mechanizmem dostosowującym organizm do zmiany temperatury i oświetlenia.

Zamieszanie w hormonach

Proces adaptacyjny dotyczy szczególnie układu hormonalnego. Przejście z czasu zimowego na letni i tym samym pojawienie się dłuższych i słonecznych dni powoduje zmiany w produkcji hormonu melatoniny, odpowiedzialnego za regulację naszego snu i czuwania. Hormon ten jest wytwarzany przez komórki szyszynki (gruczołu, stanowiącego część podwzgórza) i powstaje wyłącznie w ciemności, natomiast światło hamuje jego produkcje.

W okresie wiosennym nasz organizm stara się równoważyć wytwarzanie melatoniny, aby dostosować się do krótszych nocy. Proces ten może trwać nawet przez miesiąc, szczególnie u osób pracujących w zamkniętych pomieszczeniach o ograniczonym dostępie do światła dziennego i świeżego powietrza.

Koło ratunkowe:

Ważne jest (!) , aby znaleźć równowagę i wprowadzić harmonogram spania – zasypiać i budzić się o tej samej godzinie każdego dnia. Warto również dla poprawy snu przyjmować magnez i witaminę B12.

Ponadto duże znaczenie ma sen w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu oraz codzienny ruch na świeżym powietrzu – 30 minutowy spacer czyni cuda (!!), a promienie słoneczne stymulują produkcję serotoniny!

Pogoda skrzydeł ci NIE doda?

„Źle się czuję – To chyba coś z ciśnieniem!” – stwierdzenie to pada bardzo często wczesną wiosną. Nic dziwnego parametr ten ulega w tym okresie dużym wahaniom, co niekorzystnie wpływa na organizm szczególnie ten wrażliwy na zmiany meteorologiczne. Kolejnym czynnikiem jest wzrost temperatury, prowadzący do rozszerzenia naczyń krwionośnych, obniżenia ciśnienia krwi i w konsekwencji pojawienia się zawrotów głowy, spadku witalności i senności. Dostosowanie temperatury ciała do nieco wyższej temperatury środowiska zewnętrznego może niektórym z nas zając klika chwil więcej.

Koło ratunkowe:

Prysznic naprzemiennie raz ciepłym, raz zimnym strumieniem wody. Dzięki temu nasze naczynia krwionośne będą kurczyć się i rozszerzać, powodując lepsze ich przystosowanie na zmiany temperatury środowiska.

Zimowe zaszłości

Dieta w mroźnym, ponurym okresie jest znacznie cięższa, z dużo większym udziałem pokarmów mięsnych i węglowodanów. Ponadto organizm ma ograniczony dostęp do świeżych, regionalnych owoców i warzyw. Dlatego też wielu z nas wkracza w wiosenny czas z wyraźnymi niedoborami witamin i minerałów. Brakuje nam również antyoksydacyjnej ochrony. Stajemy się wówczas bardziej osłabieni i podatni na bakterie oraz wirusy. Okres przejściowy wymaga od nas dużych nakładów substancji odżywczych – układ hormonalny i odpornościowy potrzebuje szczególnego wsparcia!

Koło ratunkowe:

Sezon wiosenny zawsze warto rozpocząć dodatkową porcją witaminy C (przedłużone uwalnianie jest ważne!), cynku oraz selenu! Ponadto, aby uniknąć zaburzeń trawienia (po dość obfitej zimowej diecie) wskazane jest przyjmowanie probiotyków (Lactobacillus i Bifidobacterium). Rozpocznij swój dzień smacznym i odżywczym zielonym smoothie – wypróbuj mix kiwi i awokado!© 2018 Gorzow.com

^