HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 1169; wtorek, 4 sierpień 2020 Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Wszystkie Artykuły Wywiady Zdrowie i Uroda Kuchnia Rozrywka Muzyka Film Ciekawostki  Powrót
gorzow.com • zdrowie • 2018-05-22
Coroczne pomiary ciśnienia oraz ograniczenie spożycia soli i alkoholu mogą uchronić przed zawałem
– Polacy najbardziej obawiają się nowotworów złośliwych. Tymczasem największy odsetek zgonów w Polsce, ale także w krajach rozwiniętych, to są choroby układu krążenia

– powiedziała prof. Danuta Czarnecka, specjalistka w dziedzinie hipertensjologii. Podczas akcji Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego w Polsce 2018, która odbyła się w Krakowie, prof. Czarnecka tłumaczyła, jak ważna rolę w zapobieganiu chorobom układu krążenia odgrywa edukacja.

– I to edukacja nie tylko osób, które chorują, ale edukacja ogólnej populacji – stwierdziła prof. Czarnecka i przytoczyła dane mówiące, że prawie 3,5 miliona Polaków nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze. Uczestniczka badania Maria Majecka przyznała, że wcześniej praktycznie nie badała ciśnienia tętniczego ze względu na brak czasu.

– Nie zwracałam na to uwagi – stwierdziła Maria. – Zdecydowanie wezmę to sobie do serca i będę częściej sprawdzać, bo to jest bardzo ważne – powiedziała Maria. W zapobieganiu nadciśnieniu istotna jest rola także lekarza rodzinnego. Nazywa się to profilaktyką pierwotną. – Oczywiście lekarz rodzinny może również podejmować działania, które kwalifikujemy do tzw. prewencji wtórnej. Jednym z takich działań jest wczesne rozpoznanie nadciśnienia tętniczego – wyjaśnił Tomasz Tomasik, Prezes Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
© 2018 Gorzow.com

^