HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 381; wtorek, 17 wrzesień 2019 Imieniny Franciszka, Lamberty, Narcyza
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Wszystkie Artykuły Wywiady Zdrowie i Uroda Kuchnia Rozrywka Muzyka Film Ciekawostki  Powrót
gorzow.com • artykuly • 2018-06-06
Grupowe ubezpieczenia na życie - wady i zalety

Będąc ubezpieczonym w grupie, możemy liczyć na ciekawe warunki umowy polisowej, jak brak karencji na niektóre zdarzenia, prostą konstrukcję i przejrzysty pakiet dodatków oraz sum ubezpieczenia. Jednak to, co stanowi dla jednych zalety w polisie grupowej, może równie dobrze być słabą stroną tej formy ubezpieczeń.


Poniżej wskażemy największe plusy i mankamenty ubezpieczenia grupowego, jednak należy pamiętać, że jest to opinia czysto subiektywna, ponieważ dla każdego z osobna ta sama cecha polisy może być zarówno wadą, jak i zaletą.

 

Cena ubezpieczenia na życie – gdzie jest taniej?

Na koszt ubezpieczenia jako produktu zwracamy szczególną uwagę. W końcu nikt nie chce przepłacać za polisę życiową. Tyle że w ubezpieczeniu na życie cena nie powinna odgrywać decydującej roli. Powód jest prosty – przedmiotem ubezpieczenia jest nasze życie i zdrowie, które trudno wycenić w przeliczeniu na pieniądze, ale jednak na jakąś składkę zdecydować się trzeba.

Najważniejsze, aby na polisę było nas stać. Comiesięczne składki powinny być dopasowane do naszych zarobków, tak aby nie cierpiał na tym domowy budżet. Dla towarzystwa regularne opłacanie składek to świętość, a dla nas gwarancja zachowania prawa do świadczeń.

Ile więc powinno kosztować ubezpieczenie na życie (www.rankingubezpieczennazycie.pl)? Najtańsze produkty zaczynają się od 30 zł miesięcznie – ta stawka dotyczy zarówno polis grupowych, jak i indywidualnych na życie. Ale za minimalną kwotę dostaniemy minimalną ochronę (zazwyczaj odszkodowanie jest przyznawane uposażonym za śmierć właściciela polisy, czyli ubezpieczonego). Wyższa składka rzędu 70, 120 czy 200 zł miesięcznie to dla większości osób posiadających stałe dochody wydatek na poziomie średniej wielkości zakupów spożywczych.

Warto jeszcze zastanowić się gdzie szukać ubezpieczeń, aby nie przepłacić. Takim miejscem w przypadku ubezpieczeń indywidualnych na życie jest porównywarka online. Osoby, które chcą przystąpić do polisy grupowej większego wyboru nie mają – ta oferowana jest w miejscu zatrudnienia i posiada najwyższej 2-3 warianty cenowe, ale porównać ofert w tym momencie nie można.

 

Zakres ochrony ubezpieczenia – kto da więcej?

Jeśli cena nie powinna odgrywać decydującej roli w wyborze polisy na życie, to właśnie na rzecz zakresu ochrony. Ubezpieczenie życiowe składa się z dwóch części:

  • podstawowej – tu znajdziemy najczęściej 1 zdarzenie, czyli zgon ubezpieczonego,

  • rozszerzonej – do wykupionej podstawy możemy dokupić jeden lub kilka dodatków, np.: śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego, trwałe inwalidztwo, pobyt w szpitalu, rehabilitacja, medyczne assistance.

Różnica między polisą indywidualną a grupową na życie polega na liczbie rozszerzeń. W wariancie indywidualnym sami decydujemy o liczbie dodatków, w „grupówce” dostaje pakiet z góry bez możliwości zmiany – nawet jeśli nie chcemy dodatku „niezdolność do pracy” zamiast „poważnego zachorowania”.
 

W polisie grupowej ubezpieczyciel stosuje rozwiązana dla kilkunastu do kilkudziesięciu osób, więc wyklucza możliwość zmiany dodatków. Ale w zamian za te same dodatki płacimy w polisie grupowej mniej niż gdybyśmy kupowali indywidualne ubezpieczenie na życie. Jest tylko jedno „ale” – opisane w dalszej części artykułu.

 

Suma ubezpieczenia – ile należy się odszkodowania?

Tym szczegółem jest wysokość sumy ubezpieczenia. Polisa grupowa oznacza przeważne niższą składkę za ten sam zestaw zdarzeń, co w polisie indywidulanej, ale za atrakcyjną składką idzie w parze niestety niskie odszkodowanie.

Dobrym przykładem jest szkolna polisa NNW, gdzie za symboliczną opłatą kilkudziesięciu złotych rocznie nasze dziecko jest finansowo chronione zarówno w trakcie zajęć, jak i wakacji, ale w praktyce maksymalnie 10 000 zł śmierć dziecka czy kilka tysięcy złotych za poważny wypadek (wartości obliczane procentowo z zależności od uszkodzenia części ciała) to kwota równie symboliczna.

W indywidualnym ubezpieczeniu na życie sami decydujemy nie tylko o dodatkach, ale także kwotach, jakie chcemy otrzymać za dane zdarzenie. Oczywiście, suma ubezpieczenia ma wpływ na wysokość składki, ale przede wszystkim ubezpieczony ma wpływ na to, jak duże odszkodowanie zostanie mu przyznane.

 

Karencja – pieniądze za urodzenie dziecka

Do tej pory grupowe ubezpieczenie na życie było przedstawione w nieco negatywnym świetle – nie możemy ustalić ani liczby rozszerzeń, ani sum ubezpieczenia. Jedyną opcją do wyboru jest cena, o ile ubezpieczyciel przedstawia warianty, bo może się zdarzyć, że również składka zostanie nam narzucona.

Inaczej jest w przypadku karencji, czyli czasowym wstrzymaniu odpowiedzialności za zdarzenie. Najczęściej karencja dotyczy chorób czy urodzenia dziecka. Jeśli w umowie pojawi się karencja na 6 miesięcy przy dodatku „operacja chirurgiczna” to ubezpieczony nie dostanie odszkodowania, jeśli poddał się takiej operacji w pierwszym półroczu obowiązywania polisy. Podobnie jest z urodzeniem dziecka – gdy karencja na to zdarzenie wynosi 9 miesięcy, wtedy kobieta, która przystępuje do ubezpieczenia i jest już w ciąży, nie otrzyma świadczenia z tytułu tego dodatku.

Dłuższa karencja pojawia się w indywidualnym ubezpieczeniu na życie. W „grupówce” jest krótsza lub nie występuje wcale. Wynika to z większej liczby ubezpieczonych. Z punktu widzenia ubezpieczyciela wypadek czy zajście w ciążę jest mniejsze w firmie liczącej 100 pracowników niż w 3-osobowej rodzinie.

 

Czas trwania ubezpieczenia na życie

Niestety, na niekorzyść grupowej polisy na życie, o ile została zawarta w miejscu pracy, przemawia czas trwania umowy. Jest on uzależniony od zatrudnienia ubezpieczonego w firmie. I chociaż często towarzystwa proponują przejście z firmowej „grupówki” na polisę indywidualną (kontynuacja umowy), takie ubezpieczenie jest już znacznie mniej korzystne. Tym bardziej, jeśli wcześniej to pracodawca opłacał pracownikowi polisę w ramach pakietu socjalnego.
 

W indywidualnej polisie na życie umowa trwa minimum 12 miesięcy. Może to być nawet 35 lat. Bez względu jednak na długość, nie jesteśmy uzależnieni od pracodawcy.

 

Dostęp do ubezpieczenia na życie – w pracy albo online

Dla wielu osób grupowe ubezpieczenie na życie z www.rankingubezpieczennazycie.pl jest korzystnym rozwiązaniem niezależnie od posiadanego zatrudnienia w firmie. Grupową polisę możemy kupić przez porównywarkę ubezpieczeń online - ale wtedy należy liczyć się ze wspomnianymi ograniczeniami (wąski lub sztywny zakres ochrony i niskie sumy ubezpieczenia). Plusem „grupówki” z porównywarki jest możliwość wyboru jednej z podobnych ofert oraz samodzielne ustalenie długości trwania umowy.

Możemy też wybrać indywidualną polisę na życie, mając już ubezpieczenie grupowe w pracy. Jeśli złamiemy rękę, a jedna i druga polisa będzie obejmować NNW, wtedy odszkodowanie dostaniemy z obu towarzystw.

 

 

 gorzow.com kraj artykuly 2019-09-17
Jak spędzić dobrze czas w domu po ciężkim dniu w biurze

gorzow.com kraj artykuly 2019-09-12
Osobisty kredyt i osobista odpowiedzialność

gorzow.com kraj artykuly 2019-09-05
Reklama zewnętrzna i jej oblicza

gorzow.com kraj artykuly 2019-09-02
Dlaczego opłaca się wybierać prywatny parking przy lotnisku?

gorzow.com kraj artykuly 2019-08-19
Kredyt konsolidacyjny przez internet – lato 2019

gorzow.com kraj artykuly 2019-08-16
3 sposoby na to, jak obstawiać najlepsze typy bukmacherskie

gorzow.com kraj artykuly 2019-06-28
Wypożyczenie samochodu na lotnisku w Poznaniu – jak wypożyczyć samochód, aby nie przepłacić?

gorzow.com kraj artykuly 2019-06-19
Czy ubrania to dobry prezent dla dzieci?

gorzow.com kraj artykuly 2019-05-22
Bilety online - czy warto wykupić miejscówkę na koncert z wyprzedzeniem?

gorzow.com kraj artykuly 2019-05-21
Legalny bukmacher, czyli sposób na bezpieczne zakłady

gorzow.com kraj artykuly 2019-05-21
Bukmacher BETFAN - dowiedz się więcej na jego temat!

gorzow.com kraj artykuly 2019-05-20
Taktyk i motywator. Powrót imperium.

gorzow.com kraj artykuly 2019-05-16
Polisa zdrowotna - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

gorzow.com kraj artykuly 2019-05-06
Szybka pożyczka w Gorzowie – gdzie ją otrzymać?

gorzow.com kraj artykuly 2019-04-24
Czym wyróżnia się telefon LG V30?

gorzow.com kraj artykuly 2019-04-23
Zegarek, a moda - czym kierować się przy wyborze idealnego modelu?

© 2018 Gorzow.com

^