Miło mi … Jestem Robot NAO
Warsztaty rozpoczęły się od spotkania z robotem NAO, który śpiewa, tańczy i recytuje. Gangnam style w wykonaniu NAO przypadł do gustu młodym Lubuszanom. Robot ten stworzony został przez francuską firmę, która ma siedzibę w Paryżu. Robot jest w stanie rozpoznawać przedmioty i twarze, dzięki czemu można nauczyć go, by kopnął piłkę lub przywitał się ze znajomą osobą mówiąc jej imię. Dokładnie rozpoznaje swoje otoczenie dzięki zestawowi dwóch czujników. Kontrolę nad robotem ma wyszukane oprogramowanie, pozwalające mu uniknąć upadku, samodzielnie wstawać i interpretować złożone, a nawet sprzeczne polecenia.
W dniach 12-13 grudnia br. w urzędzie marszałkowskim odbywają się warsztaty "Technologiczne Dzieciaki" dla dzieci ze szkół podstawowych. Celem wydarzenia jest zapoznanie młodych mieszkańców województwa z najnowszymi technologiami oraz przedstawienie w jaki sposób mogą one nam posłużyć w codziennym życiu, nauce lub w zabawie.
Warsztaty są połączeniem nowoczesnych technologii z twórczą nauką i zabawą. Podczas spotkania dzieci mają okazję wziąć udział w trzech różnych tematycznie warsztatach, gdzie wspólnie z osobą prowadzącą zajęcia zbudują robota, wykonają doświadczenie, wezmą udział w multimedialnej lekcji, przeprowadzą eksperymenty z suchym lodem, poznają wirtualną rzeczywistość.
W rolę małych inżynierów wcieli się 320 dzieci z lubuskich szkół. Impreza wpisuje się w program obchodów w związku z Międzynarodowym Tygodniem Edukacji Informatycznej odbywającym się w dniach 4-10 grudnia 2017 r.
Z dużym zainteresowaniem spotkał się wykład Hanny Kontkiewicz-Chachulska z Orange Polska, która w bardzo przystępny sposób wprowadziła dzieci w świat światłowodów.
W warsztatach udział wezmą:
12 grudnia 2017 r. klasy I-III
Warsztat I - Mały Inżynier
Sterowanie robotami Lego, sprawdzenie na czym polega programowanie robotów i tworzenie gier w programie Scratch. Szalone i kolorowe eksperymenty chemiczne.
Warsztat II – Orange
Warsztaty z elektroniki. Kolorowe elementy pozwolą na przeprowadzenie wielu pobudzających wyobraźnię eksperymentów a także na stworzenie pierwszych układów elektronicznych. Mali inżynierowie dowiedzą się jak skonstruować radio, wzbić w powietrze śmigło, zbudować układ do nagrywania dźwięków.
Warsztat III – Akademia TurboKids
Budowanie i programowanie robotów WeDo 2.0 i Mindstorms EV3. Modyfikacje algorytmów programistycznych i eksperymentowanie z robotami.
13 grudnia 2017 r. klasy IV-V
Warsztat I – Bricks4Kidz
Warsztaty z robotami Dash&Dot. Obsługiwanie robota i formułowanie komend uczy myślenia logicznego, kreatywnego podejścia i rozwiązywania problemów.
Warsztat II – Uniwersytet Zielonogórski
Gry i Wirtualna rzeczywistość.
Warsztat III – Orange
Warsztaty z elektroniki. Kolorowe elementy pozwolą na przeprowadzenie wielu pobudzających wyobraźnię eksperymentów a także na stworzenie pierwszych układów elektronicznych.
Mali inżynierowie dowiedzą się jak skonstruować radio, wzbić w powietrze śmigło, zbudować układ do nagrywania dźwięków.
Warsztaty będą trwać do godz. 14.55.
W ramach wydarzenia Biuro Projektów Własnych zorganizowało konkurs „Kreatywne Dzieciaki”. Celem Konkursu było kształcenie umiejętności wykorzystania komputera do zaprojektowania plakatu oraz rozwijanie inwencji twórczej i kreatywności uczniów.
Do konkursu zgłoszone zostały prace w dwóch kategoriach:
-
kategoria obejmująca klasy I-II Konkurs plastyczny: przygotowanie projektu plakatu pod hasłem „Robot”,
-
kategoria obejmująca klasy III-V: przygotowanie projektu plakatu pod hasłem „Technologiczne Dzieciaki” z wykorzystaniem hasła w projekcie.
Zwycięskie prace będą prezentowane podczas warsztatów na bocznym ekranie.
Więcej informacji o konkursie (prezentacja zwycięskich prac) i warsztatach:
www.technologicznedzieciaki.pl