HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 95; sobota, 19 styczeń 2019 Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2018-02-14
W Lubuskiem draka – pokonamy raka. Zaproszenie na warsztaty
71333.jpg

Źródło: Lubuskie.pl, Marzena Toczek 

16 lutego 2018 r. w godz. 11:00-13:00 w Urzędzie Marszałkowskim odbędą się obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem.

– Stawiamy na świadomość i profilaktykę. W tym roku pokażemy to w każdym powiecie. A zaczynamy dziś od warsztatów: kulinarnych, plastycznych i… jubilerskich!– zaprasza marszałek Elżbieta Anna Polak. Współorganizatorem obchodów jest Fundacja Black Butterflies Ewy Minge.

W tym roku po raz 18 obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Do współpracy w obchodach w naszym województwie zaproszeni zostali Fundacja Black Butterflies Ewy Minge oraz specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Gościem specjalnym będzie m.in. prof. dr hab. Zbigniew Izdebski  pedagog, specjalista w zakresie życia rodzinnego, seksuolog, autor wielu badań na temat seksualności  Polaków.

Będzie kulinarnie i… jubilersko

W programie przewidziano m.in. obok panelu wykładowego mini-warsztaty kulinarne, poprzedzone prelekcją na temat zdrowego odżywiania, spotkanie z psychoonkologiem oraz krótki występ artystyczny. Dodatkowo zaplanowano warsztaty z arteterapii, na których znajdą się m.in. stanowisko decoupage, warsztaty tworzenia biżuterii i projektowania plakatów. Warsztaty są jednym z elementów wspomagania osób chorych onkologicznie w Fundacji Black Butterflies. Podczas spotkania w Urzędzie mają być inspiracją do aktywności, zdrowego stylu życia, ale także do badań profilaktycznych.

Światowy Dzień Walki z Rakiem jest okazją do refleksji nad stanem zdrowia, zmian nawyków żywieniowych, zwiększenia aktywności fizycznej oraz zaplanowania badań profilaktycznych. Zdiagnozowany rak to nie wyrok, leczenie nowotworów jest coraz skuteczniejsze. Dużą rolę odgrywa profilaktyka i cykliczne wykonywanie badań, szczególnie w przypadku nowotworów, które późno dają wyraźne objawy.Województwo Lubuskie nie ustaje w promowaniu zachowań prozdrowotnych i badań profilaktycznych. – W tym roku rozpoczniemy cykl pikników zdrowia i profilaktyki w powiatach, na wzór naszego Lubuskiego Pikniku Zdrowia. Będziemy promować nasz projekt „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom”, ale też aktywizować samorządowców i przedsiębiorców do tego, by namawiali na swoim terenie do badań. Mammografia, cytologia i kolonoskopia to badania, które powinny się znaleźć w kalendarzach Lubuszan w określonym przedziale wiekowym – tłumaczy marszałek Elżbieta Anna Polak.
 

Rak piersi, jelita grubego i szyjki macicy

–Zdrowie zależy od nas samych i od profilaktyki. Warto jest skorzystać z darmowych badań  – to słowa marszałek Elżbiety Anny Polak, które są hasłem przewodnim kolejnego ważnego programu prozdrowotnego realizowanego w naszym regionie: Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom – wsparcie realizacji programów zdrowotnych ukierunkowanych na wykrywanie i zapobieganie nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy, piersi wśród mieszkańców województwa lubuskiego. Rak piersi i jelita grubego, to kolejne nowotwory, które mogą rozwijać się bezobjawowo. Tylko badania profilaktyczne mogą wcześnie wykryć nowotwór i uratować życie.

W ramach programu można wykonać następujące badania:

● Kolonoskopia (polipektomia wraz oceną histopatologiczną) – profilaktyka raka jelita grubego

Program skierowany jest do osób w wieku 55-64 lata lub osoby w wieku 25-65 lat z potwierdzonym obciążeniem genetycznym, pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP.

Mammografia – profilaktyka raka piersi

Z programu skorzystać mogą mieszkanki województwa lubuskiego, kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w ubiegłym roku pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi.

● Cytologia  – profilaktyka raka szyjki macicy

Program skierowany do mieszkanek województwa lubuskiego, w wieku 25 do 59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 3 lat.
Kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV – typem wysokiego ryzyka) –  mogą korzystać z cytologii w ramach programu co 12 miesięcy. Więcej informacji o programie dostępnych jest pod linkiem: http://lubuskie.pl/strona-glowna/zalatw-sprawe/menu-zdrowie/lubuszanie-skutecznie-przeciw-nowotworom/

Na co najczęściej chorują Lubuszanie?

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów w Polsce. Zdecydowanie najczęściej występującym nowotworem, jest rak płuc. Wcześnie wykryty może być z dużą skutecznością leczony.

W naszym regionie już od trzech lat realizowany jest opracowany przez Samorząd Województwa

Lubuskiego, specjalny program polityki zdrowotnej wczesnej diagnostyki nowotworów płuc „Zdrowe płuca Lubuszan”. Na terenie województwadarmowe badania w ramach programu wykonywane są w 4 podmiotach leczniczych posiadających kompetencje w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych płuc, są to:

  • Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.,
  • Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu sp. z o. o,
  • Szpitalu Uniwersyteckim  im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.,
  • 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym z Przychodnią SP ZOZ  w Żarach.

Program skierowany jest do mieszkańców województwa lubuskiego w wieku 55-80 lat (według roku urodzenia), którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie (ze wskaźnikiem minimum 30 tzw. paczko-lat) lub palili w przeszłości i rzucili palenie najpóźniej 15 lat temu bez wcześniejszych objawów choroby nowotworowej.


Katedra gorzowska z perspektywy konserwatora zabytków2018-02-19

Rok 2017 niewątpliwe kojarzy się mieszkańcom Gorzowa Wielkopolskiego z katedrą.
Port lotniczy – dobre perspektywy2018-02-14

„Plan intensyfikacji przewozów pasażerskich z Portu Lotniczego Zielona Góra / Babimost” – to dokument oparty o szerokie badania opinii publicznej i analizę rynku lotniczego, przygotowany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego rzez firmę consultingową.
W domowym zaciszu uprawiał konopie - trafił do aresztu2018-02-14

Najbliższe 3 miesiące spędzi za kratkami młody mieszkaniec gminy Wschowa, który w domowym zaciszu zajmował się uprawą konopi.
Zaproszenie na warsztaty kosmetyczne dla pań chorych na nowotwory2018-02-14

Oddział Onkologii Klinicznej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie we współpracy z Fundacją „Piękniejsze życie” i wolontariuszami Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Gorzowie zapraszają na warsztaty kosmetyczne dla kobiet leczących się z powodu choroby nowotworowej.
Piesi mogą czuć się bezpiecznie – dba o nich lubuska drogówka2018-02-14

W województwie lubuskim trwają działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, które adresowane są do osób pieszych, ale także kierowców.
Poszukiwany ENA zatrzymany przez policjantów drogówki. Wcześniej sam zgłosił kolizję 2018-02-14

66-latek poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania został zatrzymany przez międzyrzeckich policjantów drogówki.
Sekundy od tragedii – policjant uratował mężczyznę, który chciał skoczyć z wiaduktu2018-02-14

Błyskawiczna i skuteczna interwencja sierż. Michała Oleszkiewicza uratowała życie młodego mężczyzny, który chciał popełnić samobójstwo.
Bezrobocie ciągle maleje2018-02-14

Stopa bezrobocia w Gorzowie Wielkopolskim ciągle maleje; w listopadzie wynosiła 2,8 %, w grudniu 2,7 %, a pod koniec stycznia 2018 roku 2,6 %. To o połowę mniej jak w województwie lubuskim (6,6 %), czy w Polsce (6,9 %).
Podatek od nieruchomości 20182018-02-14

15 marca mija termin zapłaty podatku od nieruchomości za 2018 rok. Wkrótce do mieszkańców naszego miasta trafią decyzje podatkowe.
Pokaż, jak kochasz Lubuskie!2018-02-14

Niesamowita przyroda, urokliwe zakątki, malownicze krajobrazy. Lubuskie zachwyca o każdej porze roku!
6 tys. zł na konto WOŚP2018-02-14

6,1 tys. zł – to kwota pochodząca z licytacji zorganizowanych przez urząd marszałkowski, która trafiła na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Dobowy raport bezpieczeństwa w Lubuskiem. Raport za 13.02.2018r. 2018-02-14

Raport dotyczący działalności służb Wojewody Lubuskiego w trakcie minionej doby. (13.02.2018)
Zmiana tras komunikacji zastępczej2018-02-14

Od czwartku (15 lutego), w związku z remontem ulicy Sikorskiego, zmianie ulegną trasy autobusów komunikacji zastępczej. Pojadą nie Sikorskiego, a Kosynierów Gdyńskich i Łokietka.
Gorzów, miasto na siedmiu wzgórzach: prawda czy mit?2018-02-13

To pierwsza taka konferencja naukowa w Gorzowie. Wykład wygłosi trzech profesorów.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2019-01-18
Rolety klasyczne czy rzymskie – które wybrać?

gorzow.com kraj informacje 2019-01-10
Jak się ubrać do biegania zimą?

gorzow.com kraj artykuly 2018-12-28
Niezbędne wyposażenie każdego wędkarza

gorzow.com kraj informacje 2018-12-06
10 pomysłów na prezenty dla aktywnych

gorzow.com kraj artykuly 2018-11-29
Dobry filtr do akwarium – jak go wybrać?

gorzow.com kraj informacje 2018-11-28
2 mln wygenerowanych biletów, 90% wzrost sprzedaży online, 400 000 pasażerów na dworcu - Podsumowanie sezonu 2018

gorzow.com kraj artykuly 2018-11-26
Najważniejsze jest Twoje wnętrze

gorzow.com kraj artykuly 2018-11-21
Co to jest Botox? Lekarze z P&P Beauty Clinic wyjaśniają na czym polega zabieg.

© 2018 Gorzow.com

^