HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 35; poniedziałek, 27 maj 2019 Imieniny Amandy, Jana, Juliana
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • kultura • 2018-05-23
Wystawa Tomasza Wlaźlaka pt. „Terra Sancta”
72450.jpg

Źródło: Gorzów - Przystań 

Miejski Ośrodek Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Tomasza Wlaźlaka, zatytułowana „Terra Sancta​, który odbędzie się w piątek, 8 czerwca 2018 r., o godz. 18.00, przy ul. Pomorskiej 73​​.

"Wystawa Tomasza Wlaźlaka, zatytułowana „Terra Sancta”, odbywająca się w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, swoją nazwę, uzasadnia pobytem artysty w Buenos Aires, podczas festiwalu sztuki gier wideo „Game On”, gdzie Wlaźlak „zwiedził” park rozrywki, a w nim plastikową „Ziemię Świętą”, otoczoną murem z tworzywa sztucznego, imitującym mury starego miasta w Jerozolimie. Zderzenie tej sytuacji z pobytem artysty w Izraelu i przyjrzenie się prawdziwej Drodze Krzyżowej uruchomiło u niego refleksję wartościującą, odniesioną do obydwu tych stanów rzeczy. ​

Wartościowanie to przełożyło się na etiologię koncepcji i tytułu wystawy, na której kierunek ideowy zdaje się zmierzać do wartości kultu. Wartości ujętej artystycznie, a więc koncepcyjnie i interpretacyjnie. Miejsca kultu są dla Wlaźlaka tajemnicą, którą artysta chce rozwiązać swoim artystycznym odniesieniem. Podziwia ją, a jednocześnie jest nią przerażony. W takiej emocjonalnej dwubiegunowości Wlaźlak poszukuje rozwiązania, aby znaleźć się w jej ideowym środku. Aby wyważyć sobie światy, w których uczestniczył. „Terra Sancta”, zdaje się być takim rozwiązaniem. Artystycznym znajdowaniem środka, gdzie artysta nie odrzuca kultu, ale go modyfikuje. Przekłada na plany i pokłosia swojej egzystencji. Tworzy jego nowy, estetyczno – filozoficzny wymiar.
 
Wystawa jest dokumentem źródeł narracji artystycznych Wlaźlaka, na który składają się zaprezentowane atrybuty, nacechowane wartościami, jakie były dane przeżywać artyście. Symbolika półkotapczanu, jakby postawionego w centrum opowieści Wlaźlaka o sztuce to miejsce marzeń, planów i oswajania świata, młodego jeszcze wtedy człowieka, ale już artysty, który sięgając na półkę po albumy wielkich mistrzów, nawoływał siebie do twórczości. Półkotapczan to miejsce magiczne dla Wlaźlaka. Miejsce dla albumów i książek o sztuce. Miejsce marzeń o własnej twórczości. Miejsce przemyśleń i postanowień. Dziś półkotapczan to dokument sztuki, który wraz z trzydziestoletnią tapetą, pieczołowicie oderwaną od ścian sprzedanego rodzinnego domu artysty, tworzą rodzaj „prywatnego sakrum” Wlaźlaka, przyobleczonego w sztukę.
 
Stara tapeta, pozbawiona opoki ściany, to zdawałoby się najnieistotniejszy element sentymentalnego już domu. Ale ta właśnie tapeta, tak ważna dla artysty, była przez trzydzieści lat jego opoką. Była wraz z półkotapczanem świadkiem jego wzrastania i dojrzewania aż do decyzji usytuowania się w świecie. Asystowała mu przy stawaniu się artystą. Kiedyś ozdoba dziecięcego pokoju. Dziś ważny dla Wlaźlaka obiekt sztuki. Obiekt – relikwia, prywatna „Cela”, jak to nazywa. Cela pełna labiryntów i wirtualnej rzeczywistości, pełna zapachów, dźwięków i mebli z liniami papilarnymi artysty. Cela atrybutów znowu ważnych, bo w takim kontekście zaprezentowanych. Półkotapczan rozbudowany do rangi ołtarza, na którym pulsują projekcyjne obrazy i tapeta, wzniesiona do rangi pokoju, gdzie znowu odbywa się egzystencjalny urodzaj Wlaźlaka, to korzenie tej wystawy. Dopiero z nich, wyrastają sztandarowe dla jego twórczości automaty do gry i elektroniczne, ruchome obrazy, zatrzymujące, a właściwie nakazujące zatrzymanie się, bo opowiadają mistrzowsko skomponowaną kinetyczną estetyką i doborem treści, jakie przekazuje artysta.
 
Wlaźlak wytworzył swoisty dla siebie paradygmat estetyczno-formalny, mający takie cechy, które wskazują jednoznacznie na rozpoznawalność jego twórczości. „Ojciec Pio” i „Sai Baba” to przykłady automatów do gier, gdzie osoby o nadnaturalnych zdolnościach mierzą się ze „zwykłymi śmiertelnikami”. Jeżeli się mierzą, to szanse są wyrównane. Wyrównane, aby „zwykły śmiertelnik”, mógł stać się zwycięzcą, a więc w tym kontekście, człowiekiem niezwykłym. Wlaźlak w swojej sztuce stawia właśnie na człowieka, akcentując w niej różne egzystencjalne wymiary, zdaniem artysty – konieczne dla artystycznego zaistnienia. Stąd bohaterowie gier, stąd introspekcja Wlaźlaka, w różnych odsłonach, aż do budowania intymnych i uniwersalnych „sanktuariów”. Wystawa „Terra Sancta”, jest pozornie eklektyczna. Pozornie, bo przecież ujmująca holistycznie odniesienie do indywiduum świata artysty." - dr Wojciech Kowalczyk.
 
Tomasz Wlaźlak - urodzony w 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim, w 2002 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Naukę kontynuował w Zielonej Górze, Poznaniu oraz Toruniu, gdzie zdobył tytuł magistra sztuki. W 2016 roku obronił pracę doktorską pt. Gry jako inspiracje w twórczości artystycznej. Aktualnie pracuje w Pracowni Multimediów w Zakładzie Plastyki Intermedialnej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wystawa czynna będzie do 26 sierpnia 2018 r.

Wstęp wolny.

Seniorze, odbierz darmową Kopertę Życia!2018-05-23

Urząd Miasta zaprasza mieszkańców do odbioru bezpłatnych KOPERT ŻYCIA, które są istotną pomocą dla ratowników medycznych! Dzięki nim służby medyczne mogą skuteczniej i szybciej udzielić pomocy w razie jakichkolwiek interwencji!
Działania lubuskich policjantów podczas zatoru na A22018-05-23

Blisko 12 godzin trwały spore utrudnienia na lubuskim odcinku autostrady A2. Sięgający w szczytowym momencie korek 23 kilometrów sprawiał, że kierowcy utknęli na wiele godzin bez możliwości wykonania żadnego manewru.
Bob Budowniczy majsterkuje w Galerii Askana 2018-05-23

Plac budowy, na którym na co dzień pracuje Bob Budowniczy przeniesie się 2 czerwca do Galerii Askana. Z okazji Dnia dziecka bohater serialu animowanego przygotował dla swoich małych fanów wiele ciekawych atrakcji a wstęp na każdą z nich jest całkowicie bezpłatny.  
Zgoda na Zakanalu, czas na Staszica 2018-05-23

Mieszkańcy Zakanala jednomyślnie wybrali projekty do realizacji w przyszłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019. Teraz czas na dyskusję o pomysłach ze Staszica.
Dwa parki wypięknieją2018-05-23

Radni podczas wtorkowej sesji wyrazili zgodę na wydanie w przyszłym roku ponad 770 tysięcy złotych na uzupełnienie szaty roślinnej parków Wiosny Ludów oraz Kopernika, a także modernizację części ciągów pieszych oraz wymianę małej architektury w parku Kopernika.
Jak wygląda praca w Policji? Przekonały się o tym przedszkolaki2018-05-23

Przedszkolaki odwiedziły policjantów ze strzeleckiej komendy. Pokaz sprzętu, radiowozów, policyjnego motocykla, a także udział w miasteczku ruchu drogowego to tylko niektóre atrakcje jakie dzieci mogły zobaczyć w siedzibie strzeleckich stróżów prawa.
Ukradł telewizor, później go zwrócił. Odpowiedzialności nie uniknął.2018-05-23

Gorzowscy policjanci przedstawili zarzuty mężczyźnie, który w marcu włamał się do szkoły i zabrał telewizor.
Polsko-niemieckie rozmowy o współpracy - Guben2018-05-22

Polsko-niemieckie rozmowy o współpracy - Guben, 22.05.2018 r.
Skrót meczu Stilonu Gorzów vs Unia Turza Ślaska 0-3 (0-1)2018-05-22

Skrót meczu Stilonu Gorzów vs Unia Turza Ślaska 0-3 (0-1)
Chcesz iść na emeryturę w czerwcu? Uważaj, możesz stracić!2018-05-22

Warto pamiętać, że wysokość naszej emerytury zależy od tego, kiedy na nią przejdziemy. Osoby, które zdecydują się na ten krok w czerwcu mogą spodziewać się niższego świadczenia. Wszystko przez waloryzację.
„JA TEŻ BĘDĘ POLICJANTEM” – WYŁONIONO LAUREATÓW LUBUSKIEGO KONKURSU2018-05-22

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano laureatów i wyróżnionych w Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Graficznym pn. „Ja też będę Policjantem!”.
Otwarty Miting Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce2018-05-22

Od 18 do 20 maja odbywał się Ogólnopolski Miting Lekkoatletyczny w Słubicach.
Ogólnopolskie Zawody Strzelectwa Sportowego Osób Niepełnosprawnych2018-05-22

Od 18 do 20 maja odbywały się Ogólnopolskie Zawody Strzelectwa Sportowego Osób Niepełnosprawnych, których gospodarzem był Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START”.
Lekcja obywatelska dla przedszkolaków2018-05-22

25-osobowa grupa przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 30 złożyła we wtorek wizytę w Urzędzie Miasta. Dzieci spotkały się z prezydentem Jackiem Wójcickim i przewodniczącym Rady Miasta Sebastianem Pieńkowskim.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2019-05-22
Bilety online - czy warto wykupić miejscówkę na koncert z wyprzedzeniem?

gorzow.com kraj artykuly 2019-05-21
Legalny bukmacher, czyli sposób na bezpieczne zakłady

gorzow.com kraj artykuly 2019-05-21
Bukmacher BETFAN - dowiedz się więcej na jego temat!

gorzow.com kraj artykuly 2019-05-20
Taktyk i motywator. Powrót imperium.

gorzow.com kraj kabaret 2019-05-20
35. PAKA – skecz wspólny

gorzow.com kraj kabaret 2019-05-20
Kabaret Chyba

gorzow.com kraj artykuly 2019-05-16
Polisa zdrowotna - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

gorzow.com kraj kabaret 2019-05-16
Przystanek Opole:

© 2018 Gorzow.com

^