HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 240; wtorek, 19 luty 2019 Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • kultura • 2018-06-21
Jedenasty „Słowik” dla Stowarzyszenia Sztuka Miasta
72870.jpg

Źródło: Gorzów - Przystań 

Obywatelska nagroda im. Janusza Słowika, już jedenasta, trafiła do rąk członków Stowarzyszenia Sztuka Miasta.

Piękną statuetkę, rzeźbę wykonaną przez naszą znakomitą rzeźbiarkę Zofię Bilińską, odebrał w piątkowy wieczór, 15 czerwca w Jazz Club’ie Pod Filarami prezes Stowarzyszenia, Paweł Kurtyka.
 
Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Janusza Dreczki, zdecydowała uhonorować za 2017 rok, tę właśnie twórczą grupę gorzowian. Decyzja zapadła już w styczniu 2018 roku. Uroczyste wręczenie nagrody, odbyło się 15 czerwca 2018 roku, w gościnnym klubie gorzowskiego jazzu, prowadzonym przez Bogusława Dziekańskiego, członka Kapituły Nagrody.
Wspólne świętowanie z udziałem Elżbiety Słowik, żony Janusza, przyjaciół Stowarzyszenia i miłośników, jak mawiał za gorzowskiego życia Kazimierz Furman: Gorzowszczyzny! Były chwile podniosłej atmosfery, chwile wspomnień o Januszu Słowiku, Annie Makowskiej-Cieleń oraz takiej bardzo przyjacielskiej i rodzinnej atmosfery. Marian Łazarski, członek kapituły,  utrwalił uroczystość w fotografii, Sebastian Siuda członek zarządu nagrodzonego Stowarzyszenia, z przyjacielem z Zielonej Góry - Kajetanem Suderem  dźwiękami gitar i śpiewem wprowadzili wszystkich w uroczy klimat m, in,: estońskiej muzyki, a Julia Bury, przyjaciółka Stowarzyszenia, młoda piosenkarka z Jenina, akompaniując sobie na fortepianie zachwyciła wszystkich wspaniałym śpiewem, dobrą muzyką i niebanalnymi tekstami swoich piosenek.
 
O najważniejszych projektach grupy miłośników Gorzowa, opowiedział prezes Paweł Kurtyka. Czuwała nad poprawnością swoistego sprawozdania Ania, członek Stowarzyszenia, z małym Witkiem (Witoldem, który bardzo aktywnie i taktownie trwał z Mamą do końca). Stowarzyszenie Sztuka Miasta rozpoczęło swoją działalność w Gorzowie we wrześniu 2011 roku. Prezesem zarządu jest Paweł Kurtyka – działacz na rzecz poprawy estetyki przestrzeni miejskiej, orędownik rozwoju ruchu rowerowego w mieście.
 
Członkami zarządu są: Sebastian Siuda – muzyk, członek zespołu „Mała Fuzja”, twórca literatury sience fiction i Tomasz Malewicz – dziennikarz i komentator kultury, właściciel CKN „Centrala”, laureat Nagrody im. Janusza Słowika. Stowarzyszenie, na przestrzeni lat 2012  - 2017,  zainicjowało wiele wydarzeń mających na celu poprawę estetyki przestrzeni miejskiej. Z ich inicjatywy powstał mural na ścianie kamienicy przy ul. Walczaka, przedstawiający najsłynniejszy obraz z gorzowskiej kolekcji "Krąg Arsenału", czyli „Głowę mężczyzny na czerwonym tle" Andrzeja Wróblewskiego. Współpracowali również z Plastykiem Miejskim przy organizacji konkursu na mural nawiązujący do kasety stilonowskiej, który powstał przy ul. Spichrzowej 3. Kolejna seria murali Sztuki Miasta powstała w ramach realizacji projektu „Landsberg - Gorzów” , którego celem jest  przedstawienie w przestrzeni miejskiej, osób związanych z naszym miastem. Pierwsza odsłona projektu miała miejsce w 2015 r., kiedy powstały dwa murale: Zbigniewa Herberta i Christy Wolf. Oba murale znacząco ożywiły przestrzeń miejską. Świetnie widoczne z przejeżdżających przez Gorzów pociągów, zachęcają wyglądem do bliższego poznania. Po rocznej przerwie, w grudniu 2017 r., miasto ozdobiły kolejne dwa murale. Pierwszy znajduje się przy ulicy Zielonej i przedstawia Egometa Brahtza, a drugi zobaczyć można przy ulicy Kolejowej i widnieje na nim Bożydar Bibrowicz. Oprócz walorów edukacyjnych, popularyzujących historię miasta, projekt dał również możliwość stworzenia dzieł wielkoformatowych artystom lokalnym, m.in. Beacie Stanek i Krzysztofowi Matuszakowi.
 
Stowarzyszenie Sztuka Miasta stało się także organizacją – opiekunem, pomagając innym działaczom przy składaniu, koordynowaniu i rozliczaniu wniosków dotacyjnych. Stało się tak przy organizacji Ciężkiego Festiwalu i projektu „Haloo Chopin”, które Stowarzyszenie realizowało we współpracy z Marcinem Ciężkim oraz w pracy przy projekcie „Gorzów miastem w cyberprzestrzeni”, przeprowadzonym wraz z Ewą Kozubal i Ewą Bone. Innymi działaniami Stowarzyszenia widocznymi w przestrzeni miejskiej są chociażby rzeźby Gorzowskiej Orkiestry Dętej, ustawione w Parku Róż (chociaż jak sam Paweł Kurtyka powiedział: rzeźby miały stanąć przed głównym wyjściem z dworca PKP, aby witać przyjeżdżających do naszego miasta, po ciężkiej podróży) oraz stojaki rowerowe w kształcie kasety stilonowskiej. Spośród działań edukacji kulturalnej, członkowie Stowarzyszenia zorganizowali Galerię Bezbronną w 2013 roku i warsztaty sitodruku. Prestiżową nagrodę im. Janusza Słowika za 2017 rok, Stowarzyszenie Sztuka Miasta w Gorzowie otrzymało za niekonwencjonalne i twórcze działania wzbogacające pejzaż kulturowy naszego miasta.
 
Dotychczas tę obywatelską i honorową nagrodę otrzymali
      
za 2006 rok BARBARA SCHROEDER, za utworzenie salonu literackiego „Na Zapiecku” z jego bogatą, społeczną i twórczą działalnością;
za 2007 rok  MAREK PIECHOCKI, za społeczną pasję organizacji koncertów muzyki klasycznej z cyklu „Klasycznie pod Filarami”;
za 2008 rok JERZY SYNOWIEC, za finansowanie i realizację pomników znanych gorzowian;
za 2009 rok DANIEL ADAMSKI, za niekonwencjonalną i kreatywną integrację środowiska młodych artystów Gorzowa Wielkopolskiego;
za 2010 rok, JANUSZ DRECZKA, za działania na rzecz upowszechniania literatury gorzowskich twórców, ze szczególnym uwzględnieniem promocji poety Kazimierza Furmana;
za 2011 rok CZESŁAW GANDA, za długoletnią i owocną działalność Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Gorzowie Wielkopolskim;
za 2012 rok ADAM BAŁDYCH, za wybitne osiągnięcia w tworzeniu i upowszechnianiu muzyki jazzowej w regionie, kraju i na świecie;
za 2013 rok MICHAŁ WRÓBLEWSKI, za osiągnięcia twórcze w pianistyce jazzowej;
za 2014 rok TOMASZ MALEWICZ, za zorganizowanie Centrum Kultury Niezależnej i twórczą działalność;
za 2015 rok BŁAŻEJ KRÓL, za twórcze, swobodne i z sukcesami poruszanie się we współczesnych nurtach muzycznych;
za 2016 rok, Kapituła Nagrody im Janusza Słowika, postanowiła dedykować pamięci Annie Makowskiej - Cieleń (zm. 21.XII.2016 r.) wybitnej działaczce gorzowskiej kultury i regionalistce, która zainicjowała i zgromadziła stosowne gremium, niekonwencjonalny sposób upamiętnienia postaci Janusz Słowika, urzędnika, społecznika, organizatora, człowieka związanego z gorzowską kulturą ponad 25 lat. Współtwórcę nowej, jak na tamte lata, awangardowej jakości funkcjonowania i promocji gorzowskiej kultury.
 
Nagroda im. Janusz Słowika, przyznawana jest osobom różnych profesji, którzy swoją działalnością oraz inicjatywą efektywnie upowszechniają kulturę, kontynuując ideę Janusza Słowika, czyli mówiąc jego słowami: wzbogacają pejzaż kulturalny miasta. Nagrodę przyznaje się raz w roku. Jest nią pamiątkowa statuetka wykonana (nieodpłatnie) przez artystę plastyka Zofię Bilińską. Koszty wykonania odlewu statuetki, pokrywają członkowie kapituły oraz sponsorzy. Kapitułę Nagrody stanowią inicjatorzy Nagrody oraz laureaci dotychczasowych edycji Nagrody - na zasadzie dobrowolności, którzy zgłaszają i wybierają laureata kolejnej edycji. Nagroda jest wręczana podczas uroczystości organizowanej przez Kapitułę Nagrody.
 
Piątkowy wieczór XI edycji nagrody im. Janusza Słowika, zakończył toast, aby nigdy nie zabrakło w Gorzowie ludzi, który swoją działalnością potrafią wzbogacać pejzaż kulturalny naszego miasta!,  wzniesiony przez Sebastiana Siudę. Później była dyskusja i plumkanie na fortepianie Marka Piechockiego, którego poprzedził w grze Leszek Bończuk, jakby odzyskujący sprawność panowania nad klawiaturą! Nad całością poprawności dźwięków i świateł czuwał Hubert Zbiorczyk.

Piknik Zdrowia i Reneta Landsberska2018-06-21

W sobotę 23 czerwca 2018 r. będzie kolejna okazja do zakupu certyfikowanej Renety Landsberskiej!
Bezpłatne porady prawne dla wszystkich2018-06-21

Urząd Miasta przypomina, iż w ramach podpisanej umowy z Fundacją „Czysta Woda” wszystkie zainteresowane osoby mogą skorzystać z bezpłatnych dyżurów prawników.
8-letni chłopiec odnaleziony przez policjantów 2018-06-21

8-letni chłopiec, który środowego popołudnia wyszedł z domu i nie kontaktował się z rodziną, został odnaleziony przez gorzowskich policjantów.
Zaginął 8-letni Filip Dobrzyński – trwają policyjne poszukiwania2018-06-20

Gorzowscy policjanci prowadzą poszukiwania 8-letniego Filipa Dobrzyńskiego, który w środę (20 czerwca) przed godziną 15 wyszedł z domu przy ulicy Przemysłowej i do chwili obecnej nie powrócił ani nie skontaktował się z rodziną.
Składowisko w Kartowicach - poznaliśmy wyniki badań2018-06-20

Poznaliśmy wyniki badań oceny stanu środowiska gruntowo-wodnego w rejonie składowiska odpadów w Kartowicach.
Spotkanie o ułatwieniach dla firm2018-06-20

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zapraszają na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 28 czerwca 2018 roku w Hotelu Fado w Gorzowie Wlkp.
Kolejny etap przebudowy Sikorskiego2018-06-20

Wykonawca przebudowy ulicy Sikorskiego zamierza w sobotę (23 czerwca) rano rozpocząć kolejny etap; planowane są prace związane z remontem torowiska na ulicy Sikorskiego w rejonie skrzyżowania z ul. Jancarza i ul. Estkowskiego.
Jak przedawniają się składki?2018-06-20

Wprowadzenie e-składki zmieniło zasady rozliczania wpłat do ZUS. Teraz na kontach dłużników pokrywają one najstarsze zaległości, co w konsekwencji może wpłynąć np. na wypłatę zasiłku chorobowego.
Szkolenie z zakresu rozliczania dotacji2018-06-20

19 czerwca 2018 r. w urzędzie marszałkowskim odbyło się szkolenie w zakresie rozliczania dotacji w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz przepisów wykonawczych.
Absolwenci LAR odebrali dyplomy2018-06-20

- Jestem dumna z tego, że pracownicy lubuskich urzędów i przedsiębiorcy, podnoszą swoje kwalifikacje i korzystają z możliwości, jakie daje Lubuska Akademia Rozwoju.
Wojewoda wręczył odznaczenia państwowe2018-06-20

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wręczył przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  odznaczenia państwowe wyróżniającym się Lubuszanom.
Wystawa w MOS Irminy Staś pt. Kształty i przedmioty2018-06-20

Miejski Ośrodek Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Irminy Staś pt. Kształty i przedmioty, który odbędzie się w piątek, 29 czerwca 2018 r., o godz. 18.00, przy ul. Pomorskiej 73​​.
Warsztaty filmowe: Schodami do kultury2018-06-20

Jesteś kreatywny? Czujesz w sobie żyłkę filmowca, a może chcesz spróbować sił przed kamerą? Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznacie wszystkie etapy filmowej produkcji: od scenariusza, przez zdjęcia, po montaż i promocję.
O udarach w ramach Wszechnicy Zdrowia2018-06-20

W ramach cyklu Wszechnica Zdrowia w czerwcu zapraszamy na spotkanie z neurologiem.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2019-02-13
Usługi transportowe do 3,5 tony z serwisem Furgonetka Giełda

gorzow.com kraj artykuly 2019-02-05
Kredyt bez zaświadczenia z pracy? Jest możliwy!

gorzow.com kraj artykuly 2019-01-31
Rolety klasyczne czy rzymskie – które wybrać?

gorzow.com kraj informacje 2019-01-10
Jak się ubrać do biegania zimą?

gorzow.com kraj artykuly 2018-12-28
Niezbędne wyposażenie każdego wędkarza

gorzow.com kraj informacje 2018-12-06
10 pomysłów na prezenty dla aktywnych

gorzow.com kraj artykuly 2018-11-29
Dobry filtr do akwarium – jak go wybrać?

gorzow.com kraj informacje 2018-11-28
2 mln wygenerowanych biletów, 90% wzrost sprzedaży online, 400 000 pasażerów na dworcu - Podsumowanie sezonu 2018

© 2018 Gorzow.com

^