HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 331; czwartek, 21 marzec 2019 Imieniny Benedykta, Lubomiry, Lubomira
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • kultura • 2018-10-22
Gramy tak, by to słuchacz odczuwał przyjemność
74059.jpg

Źródło: Gorzów-Przystań 

Komuś, kto nie był dobry z matematyki może zakręcić się w głowie. Wzrok przyciąga tytuł koncertu „Na osiem smyczków”, na plakacie widzimy dziewięciu muzyków, a w programie m.in. trio i kwartet.

 Jaki będzie pierwszy w tym sezonie koncert kameralny i dlaczego warto nie przegapić tego wydarzenia?
 
Między innymi na te pytania opowiada Anna Rutkiewicz, altowiolistka Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej.
 
Przed nami pierwszy w tym sezonie artystycznym koncert kameralny. I od razu duża niespodzianka – całkiem inne składy, nowe oblicze muzyków Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Wystąpicie m.in. w oktecie, ale nie tylko. Skąd pomysł na takie nowe rozwiązania?
 
Anna Rutkiewicz: Rzeczywiście na scenie wystąpi najpierw trio i klasyczny kwartet, a następnie prawie wszyscy łączymy się i gramy oktet. Pomysł i inspiracja grania oktetu ma swoje źródło w oktecie Szostakowicza. Ostatecznie zdecydowaliśmy się jednak na oktet Brucha, w którym gra wiolonczela i kontrabas (a nie dwie wiolonczele, jak u Szostakowicza), stąd na plakacie promującym ten koncert znajduje się finalnie dziewięciu, a nie ośmiu muzyków.
 
Sama idea tego koncertu wzięła się jednak przede wszystkim z naszej silnej potrzeby wspólnego muzykowania. My zwyczajnie lubimy z sobą grać, prywatnie się przyjaźnimy i spędzamy z sobą dużo czasu. W składzie mniejszym, niż orkiestrowy mamy możliwość większej kreacji, pokazania siebie, pojawiają się detale, które w orkiestrze mogą się nieco zatracić. Co więcej, mamy potrzebę grania z sobą nie tylko w oktecie, ale też w mniejszych składach. Wybraliśmy więc takie utwory, dzięki którym my sami możemy się rozwijać i których granie będzie dla nas dużą przyjemnością.
 
Jakie to będą utwory?
 
Anna Rutkiewicz: Trio Kodaly’ego jest na przykład bardzo wirtuozowskim utworem na wszystkie trzy instrumenty, które muszą się złączyć i stworzyć razem spójną całość. Z kolei  Kwartet „amerykański” jest jednym z najbardziej znanych utworów kameralnych Dvoraka i jest lubiany zarówno przez słuchaczy, jak również przez samych muzyków. Jest po prostu „wygodnie napisany” jak zazwyczaj mówimy w środowisku muzycznym.  Po przerwie usłyszymy wspomniany oktet Maxa Brucha, który należy do najwcześniej wykonywanych dzieł na taki zespół. Sam skład jest jednak bardzo niepopularny, łączy w sobie wielu muzyków. Często oktet to podwójny kwartet, jednak nie w przypadku kompozycji Brucha. Muszę przyznać, że wahaliśmy się przy wyborze repertuaru i tak naprawdę mieliśmy znacznie więcej pomysłów i chęć zagrania dodatkowo wielu innych kompozycji. Ograniczał nas jednak czas przewidziany na koncert. Dlatego mam wielką nadzieję, że nie jest to nasz ostatni projekt i te niezrealizowane pomysły ujrzą jeszcze światło dzienne.
 
Jak Pani powiedziała, prywatnie jesteście przyjaciółmi i zwyczajnie lubicie z sobą grać. Czy repertuar, jaki usłyszymy podczas tego koncertu będzie również przyjemnością dla naszych gości? Czy fakt Waszej zażyłości przekłada się na sposób grania i interpretacji tych dzieł?
 
Anna Rutkiewicz: Uważam, że to, jak bardzo muzycy się rozumieją ma zawsze ogromne znaczenie dla współpracy, a następnie jej efektu. Dlatego właśnie skład jest nieprzypadkowy. Co więcej, dzięki temu, że niemal na co dzień gramy z sobą, wiele technicznych trudności, z którymi zespoły się borykają, u nas nie występuje, ponieważ już dawno je pokonaliśmy. Gramy z sobą od wielu lat, więc poziom porozumienia i technicznego dopasowania jest znacznie wyższy.
 
Również w doborze repertuaru kierowaliśmy się tym, by były to kompozycje przyjemne dla odbiorców. Gramy dla publiczności i chcemy tworzyć coś, co będzie przede wszystkim dla niej miłe, przyjemne w odbiorze i taki z pewnością będzie ten koncert.
 
Koncert kameralny „Na osiem smyczków” w piątek 26 października o godz. 19.00
Bilety: 25 zł oraz 20 zł z Kartą Seniora

40-lecie Zespołu Tańca Ludowego „Gorzowiacy"2018-10-22

Dnia 27.10.2018 roku o godz. 17:00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. odbędzie się Koncert z okazji 40-lecia działalności Zespołu Tańca Ludowego „Gorzowiacy".
Nie miał uprawnień, wjechał w budynek. Sprawa 20-latka trafi do sądu2018-10-22

Jazda 20–letniego kierowcy o włos nie doprowadziła do prawdziwej tragedii. Mężczyzna stracił panowanie nad kierownicą i wjechał w ganek zajazdu, znajdującego się tuż przy drodze K22.
Dobowy raport bezpieczeństwa w Lubuskiem. Raport za 21.10.2018r. 2018-10-22

Raport dotyczący działalności służb Wojewody Lubuskiego w trakcie minionej doby. (21.10.2018)
Edukacyjna uczta muzyczna w Gorzowie 2018-10-22

To będzie wyjątkowe, muzyczno - edukacyjne wydarzenie w Gorzowie.
Rozpoczęcie prac pod katedrą2018-10-22

W nocy ze środy na czwartek (z 24 na 25 października) wykonawca przebudowy ulicy Sikorskiego planuje wprowadzenie kolejnego etapu przebudowy.
„Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”, edycja 2018. Dodatkowy otwarty konkurs MRPiPS - ZAPRASZAMY. 2018-10-19

Wojewoda Lubuski, zachęca organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2018 r., poz. 450 ze. zm.) do udziału w Konkursie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Dobowy raport bezpieczeństwa w Lubuskiem. Raport za 18.10.2018r.2018-10-19

Raport dotyczący działalności służb Wojewody Lubuskiego w trakcie minionej doby. (18.10.2018)
Zmarła Katarzyna Sieroń2018-10-19

Zmarła Katarzyny Sieroń, osoba zaangażowana w działalność Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Lubuskiego Oddziału Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska” w Gorzowie Wielkopolskim.
Ceny tych korepetycji w Gorzowie… są najwyższe w Polsce2018-10-19

Wiedza o społeczeństwie i nauczanie początkowe. Korepetycje z tych dwóch przedmiotów nie tylko są najdroższe w Gorzowie. W innych miastach za godzinę tych zajęć zapłacimy dużo mniej.
18 października Europejski Dzień Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi 2018-10-19

18 października obchodzimy Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Handel ludźmi uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa. Ofiarą handlu ludźmi może stać się zarówno kobieta, jak i mężczyzna.
Pingpongowe marzenia z PSE 2018-10-19

W Gorzowie Wielkopolskim wystartował Program Pingpongowe Marzenia z PSE, mający rozwijać talenty sportowe młodych tenisistów stołowych z Gorzowa Wielkopolskiego i okolic, będących nadzieją na przyszłe sukcesy Polski na arenie europejskiej i światowej.
„Trójkąt Bezpieczeństwa" – wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa2018-10-19

W piątek (19 października) od wczesnych godzin porannych trwają wspólne działania policjantów z Wydziałów Ruchu Drogowego z trzech Komend Powiatowych (Świebodzin, Sulęcin oraz Słubice) oraz policjantów z Sekcji Zabezpieczenia Autostrady.
Pościg za odurzonym i poszukiwanym kierowcą z cofniętymi uprawnieniami2018-10-19

Sulęcińcy policjanci ruchu drogowego po raz kolejny udowodnili, że jeżeli już ktoś zdecyduje się na ucieczkę autem chcąc uniknąć kontroli, to pościg ten nie będzie trwał długo.
Wspólnie ratujmy życie innych! Policjanci, uczniowie i mieszkańcy oddali krew2018-10-19

Najcenniejszym darem życia, własną krwią podzielili się z potrzebującymi policjanci oraz mieszkańcy powiatu słubickiego. Dzięki szlachetnej inicjatywie tych osób bank krwi wzbogacił się o kolejne litry tego życiodajnego płynu.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-18
Zarządzaj efektywnie swoją firmą dzięki systemowi ERP!

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-13
Walki Fame MMA 3 w ofercie bukmachera

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-13
Czym sugerować się przy wyborze dietetycznego cateringu?

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-11
Ciekawe funkcje w bieżniach: trening na wyższym poziomie

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-08
Przygotowywanie ogrodu na wiosnę – o czym nie możemy zapomnieć?

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-01
Jak korzystnie pożyczać w Gorzowie?

gorzow.com kraj artykuly 2019-02-13
Usługi transportowe do 3,5 tony z serwisem Furgonetka Giełda

gorzow.com kraj artykuly 2019-02-05
Kredyt bez zaświadczenia z pracy? Jest możliwy!

© 2018 Gorzow.com

^