HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 181; wtorek, 26 marzec 2019 Imieniny Dory, Olgi, Teodora
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • kultura • 2018-11-08
Odkryj Czechy w listopadzie
74199.jpg

Źródło: Gorzów - Przystań 

Myślisz, że dobrze znasz swoich sąsiadów? Sprawdź to! Filharmonia Gorzowska oraz Kino Helios wspólnie zapraszają do odkrywania kultury czeskiej.

W listopadzie czekają nas dwa wyjątkowe wydarzenia – premiera filmu „Boso po ściernisku” oraz gościnny koncert jednej z najlepszych czeskich orkiestr. Tak jak czeskiego kina nie sposób pomylić z żadnym innym, tak i ich muzykę trudno pomylić z jakąkolwiek inną twórczością.
 
Niszowy, trochę niedoceniony i nieodkryty, a jednocześnie wybitny, wyjątkowy, unikatowy – takimi wspólnymi mianownikami można określić zarówno czeski film, jak i muzykę. I właśnie do odkrywania na nowo kultury naszych sąsiadów zapraszają wspólnie dwie gorzowskie instytucje – kino i filharmonia. To właśnie teraz mają swoją premierę w Gorzowie dwa ciekawe wydarzenia.

16 listopada na scenie Filharmonii Gorzowskiej koncert „Trzech Mistrzów z Czech”. Wystąpi jedna z najlepszych czeskich orkiestr – orkiestra Filharmonii im. Leoša Janáčka z Ostrawy pod dyrekcją Rista Joosta. Promując twórczość swojego kraju, zespół wykona dzieła kompozytorów zaliczanych do grona największych czeskich osobowości muzycznych. Dwa tygodnie później, 28 listopada, w Kinie Helios w cyklu Kino konesera zobaczymy obraz zdobywcy Oscara za film”Kola”, Jana Sveraka - Boso po ściernisku.).

- Lubimy czeskie kino, często mówmy, że brakuje nam tego, co mają Czesi, zazdrościmy im dystansu i absurdalnego humoru, lekkości i wdzięku. To wszystko można znaleźć w czeskim kinie niezależnie od tematu, jaki podejmuje i sposobu realizacji. A sam Jan Sverak to jeden z najwybitniejszych czeskich reżyserów, zdobywca Oscara i Złotego Globu. Jego najnowsze dzieło „Boso po ściernisku” nawiązuje do zrealizowanej przez niego w 1991 roku, nominowanej do Oscara „Szkoły podstawowej”, przepięknej opowieści o dzieciństwie, pierwszych miłościach i fascynacjach. – mówi Monika Kowalska, dyrektor gorzowskiego Kina Helios.
 
Co właściwie umielibyśmy powiedzieć, gdyby zapytano nas o muzykę – tę najbardziej czeską i najbardziej klasyczną? Być może na początku odpowiedź nie byłaby wcale tak prosta… Wystarczy jednak posłuchać kilku dzieł największych kompozytorów czeskich – Smetany, Dvořáka i Janáčka, by odkryć, że mają one sporo wspólnego z czeskim kinem. Znajdziemy w nich czystą radość, słowiańską melancholię, melodyjność, niepozbawione humoru i zabawy taneczne żywiołowe rytmy oraz zamiłowanie do folkloru i tradycji. Krótko mówiąc wszystko, co nazwać można czeską duszą.  
 
- Smetana, Dvořák i Janáček dowiedli, że czescy kompozytorzy, podobnie jak twórcy dobrego czeskiego kina, nigdy nie szli na łatwiznę. Choć tradycyjny czeski folklor kochali równie mocno, jak czeskie kino kocha proste historie, to ich muzyka nigdy nie ograniczała się tylko do kompilacji ludowych melodii. Czeski świat, który tak bardzo ich fascynował, oraz zakorzeniona w nim muzyka tradycyjna były dla nich nie celem, a  środkiem tworzenia nowej muzycznej opowieści: od opery narodowej Smetany, przez słowiański, wymykający się schematom romantyzm Dvořáka, aż po zanurzoną w folklorze Moraw twórczość Janáčka – mówi Mariusz Wróbel, dyrektor Filharmonii Gorzowskiej.
 
 
16 listopada,  o godz. 19.00, „Trzech Mistrzów Z Czech”, Filharmonia Gorzowska.
 
28 listopada, o godz. 18.30, „Boso Po Ściernisku”, Kino Helios.

Odkryj Czechy w listopadzie

Odbiór odpadów 12.11 w Gorzowie2018-11-08

W związku z ustanowieniem 12 listopada (poniedziałek) dniem wolnym od pracy, informujemy, że odbiór odpadów z Gorzowa Wlkp. będzie realizowany przez ENERIS Surowce bez zmian, zgodnie z harmonogramami.
Staszica od wtorku zamknięta 2018-11-08

We wtorek (13 listopada) wykonawca przebudowy ulicy Staszica przystąpi do frezowania starej i układania nowej nawierzchni jezdni oraz regulacji drogowej infrastruktury. Cała ulica przez około dziesięć dni będzie zamknięta.
Przedszkolaki rozdawały flagi2018-11-08

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7 „Bajkowy Świat”, nowi ambasadorowie miejskiej kampanii tożsamościowej GORZÓW #StądJestem rozdawały własnoręcznie przygotowane flagi w ramach upamiętnienia stulecia niepodległości.
Będziemy mieć nowych ambasadorów kampanii GORZÓW #Stąd Jestem2018-11-08

Dziesięć kolejnych osób dołącza do oficjalnego grona ambasadorów miasta w kampanii GORZÓW #StądJestem. To mieszkańcy, którzy odpowiedzieli na akcję „Dołącz do nas, zostań ambasadorem Gorzowa”.
Utrudnienia związane ze Świętem Niepodległości2018-11-08

W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Gorzowie są planowane trzy wydarzenia mające wpływ na ruch drogowy: 10 listopada Masa Rowerowa, a 11 listopada przemarsz uczestników oraz Bieg Niepodległości.
Dobowy raport bezpieczeństwa w Lubuskiem. Raport za 07.11.2018r. 2018-11-08

Raport dotyczący działalności służb Wojewody Lubuskiego w trakcie minionej doby. (07.11.2018)
Zaproszenie na spotkanie regionalne "Bliżej Funduszy Europejskich" w Gorzowie Wlkp. 2018-11-08

20 listopada 2018 r. w siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się piętnaste spotkanie regionalne z cyklu „Bliżej Funduszy Europejskich” poświęcone projektom nadzorowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Mecz unihokeja Polska - Niemcy na 100-lecie Niepodległości2018-11-08

Polski Związek Unihokeja wspólnie z UKS Floorball Gorzów Wlkp, MKS Puszkin i I LO w Gorzowie Wlkp zapraszają na dwumecz reprezentacji narodowych seniorów Polski i Niemiec w unihokeju.
Spacerem wzdłuż Kłodawki2018-11-08

Trwają prace nad zagospodarowaniem terenu i budową ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż Kłodawki.
Harcerze uczczą 100-lecie niepodległości2018-11-07

Poczta Harcerska, podpisy pod rocznicową deklaracją, która zostanie umieszczona w kapsule czasu, a także 100 zdjęć obrazujących historię harcerstwa, to inicjatywy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zaproszenia na uroczystości 2018-11-07

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z Prezydentem Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jackiem Wójcickim osobiście rozdawali zaproszenia  na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
VII Przegląd Pieśni Patriotycznych 2018-11-07

VII Przegląd Pieśni Patriotycznych to wydarzenie organizowane przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzeniu nadano imię księdza prałata Witolda Andrzejewskiego.
W setną rocznicę odzyskania niepodległości świętujmy razem! 2018-11-07

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z Prezydentem Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jackiem Wójcickim zaprasza na wojewódzkie obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku w Gorzowie Wielkopolskim świętujemy przez dwa dni.
Służby są przygotowane do „Akcji Zima” 2018-11-07

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-26
Jak dbać o drewno?

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-18
Zarządzaj efektywnie swoją firmą dzięki systemowi ERP!

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-13
Walki Fame MMA 3 w ofercie bukmachera

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-13
Czym sugerować się przy wyborze dietetycznego cateringu?

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-11
Ciekawe funkcje w bieżniach: trening na wyższym poziomie

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-08
Przygotowywanie ogrodu na wiosnę – o czym nie możemy zapomnieć?

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-01
Jak korzystnie pożyczać w Gorzowie?

gorzow.com kraj artykuly 2019-02-13
Usługi transportowe do 3,5 tony z serwisem Furgonetka Giełda

© 2018 Gorzow.com

^