HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 868; piątek, 3 kwiecień 2020 Imieniny Pankracego, Renaty, Ryszarda
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2019-02-06
Sprostowanie informacji dot. elektryfikacji linii kolejowej 203 i zadłużenia Powiatu Słubickiego
Sprostowanie informacji dot. elektryfikacji linii kolejowej 203 i zadłużenia Powiatu Słubickiego

Źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki 

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak zwołał konferencję prasową, podczas której sprostowane zostały informacje na temat stanu zadłużenia Powiatu Słubickiego oraz działań podjętych w celu elektryfikacji linii kolejowej 203.

- Obie sprawy, o których dziś powiemy są bardzo ważne, ponieważ informacje na ich temat, które w ostatnim czasie pojawiły się w mediach, mijają się z prawdą – mówił Wojewoda Lubuski podczas konferencji prasowej.


Dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami LUW Grzegorz Dłubek przekazał aktualne informacje na temat stanu zadłużenia Powiatu Słubickiego, natomiast doradca wojewody ds. gospodarki i infrastruktury kolejowo-drogowej Kazimierz Łatwiński wypowiedział się w kwestii elektryfikacji linii kolejowej nr 203.

Zadłużenie powiatu Słubickiego

- Wykorzystywanie zdjęć robionych przy okazji różnych oficjalnych spotkań i sugerowanie na tej podstawie rzekomego „załatwienia sprawy” z wojewodą jest trochę niepoważne – mówił wojewoda, dodając – dzisiaj Powiat Słubicki ma ponad 23 mln zwrotu dla Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzania należności z prowadzenia Terminala w Świecku.

Spór dotyczący nieprzekazywania pobranych dochodów budżetu państwa przez Powiat Słubicki z tytułu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa po byłym Terminalu Towarowych Odpraw Celnych w Świecku obejmuje lata 2010-2016. Minister Finansów podzielił argumentację prawną i faktyczną wojewody lubuskiego i utrzymał w mocy wszystkie decyzje o zwrot należności Skarbu Państwa z tytułu opłat eksploatacyjnych i najmu. Ogółem zadłużenie wynikające z wydanych decyzji wynosiło ok. 20 mln zł plus odsetki.

Urząd Skarbowy w Słubicach wyegzekwował w postępowaniu egzekucyjnym od Powiatu Słubickiego zwrot należności za lata 2010-2011 do budżetu państwa w kwocie ok 5 mln zł, w tym:

• należność główna - 2 606 004 zł

• odsetki – 1 956 197 zł

• koszty egzekucji- 469 415 zł

 

Pozostała łączna kwota zadłużenia wg stanu na dzień 31.12.2018r. wynosi 23,5 mln zł, w tym

• należność główna 16 885 916 zł

• odsetki 6 537 030 zł.

Dyrektor Grzegorz Dłubek podkreślił, że Minister Finansów utrzymał decyzję wojewody w zakresie odmowy umorzenia oraz rozłożenia na raty należności podlegających zwrotowi za lata 2010-2011. Władze Powiatu Słubickiego nie podjęły żadnych działań mających na celu poprawę sytuacji finansowej i nie wprowadziły stałego monitoringu długu ani programu oszczędnościowo-naprawczego.

Elektryfikacja linii nr 203

- Ze zdziwieniem i zaskoczeniem przyjąłem informację, że Zarząd Województwa Lubuskiego wraz z panią Marszałek rozpoczyna projekt koncepcji elektryfikacji linii nr 203 – mówił Wojewoda Lubuski - Być może to oznaka troski, jednak powinno się okazywać ją wtedy, gdy formacja polityczna pani marszałek rządziła przez osiem lat, a ona sama była na obecnym stanowisku. Nie zostały wtedy podjęte żadne konkretne działania, choć o sprawie mówiono wiele. Po objęciu rządów przez Prawo i Sprawiedliwości podjęto działania, które już za chwilę zaowocują gotową dokumentację przedprojektową - podkreślił.

Wojewoda zasugerował, że istnieją dwa możliwe wytłumaczenia obecnej sytuacji. Możliwe, że pani marszałek nie orientuje się w temacie i miesza podstawowe fakty. Istnieje również prawdopodobieństwo, że Marszałek Elżbieta Polak zdaje sobie sprawę, iż za chwilę pojawią się konkretne efekty w formie dokumentu i chce pokazać, ze Zarząd Województwa również przyczynił się do tej sprawy.

Dla linii kolejowej nr 203 planuje się obecnie dwa rodzaje przedsięwzięć:

1. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 203 na odcinku Krzyż – Gorzów Wlkp.”

19.12.2018 r. PKP PLK i Zarząd Województwa Lubuskiego podpisali umowę na unijne dofinansowanie dla przygotowania dokumentacji dla remontu 55 km torów na odcinku Gorzów-Krzyż (linia kolejowa nr 203). Wartość projektu to niespełna 11 mln zł, w tym 7,6 mln zł stanowi dotacja przyznana przez Marszałka Województwa Lubuskiego.

Ani studium wykonalności dla rewitalizacji odcinka LK 203 Krzyż – Gorzów Wlkp., ani opis przedmiotu zamówienia dla dokumentacji projektowej rewitalizacji, ani RPO nie obejmują elektryfikacji linii kolejowej nr 203. W zamówieniu przetargowym na dokumentację dla rewitalizacji zamieszczono klauzulę, że przy projektowaniu należy uwzględnić, że na LK 203 może być budowana sieć trakcyjna.

Elektryfikacja i modernizacja

29.01.2018 r. PKP PLK podpisały w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim umowę za 5,3 mln zł (netto) na dokumentację przedprojektową. Kontrakt obejmuje możliwość elektryfikacji odcinka Piła – Kostrzyn.

Celem studium jest wypracowanie optymalnego wariantu realizacyjnego inwestycji na liniach nr 18 i 203, na trasie o długości 255 km. Zakładana jest poprawa komunikacji pasażerskiej w regionie m.in. przez zelektryfikowanie połączenia z Bydgoszczy i Torunia do Gorzowa Wielkopolskiego (w przypadku potwierdzenia takiej konieczności w analizach) i dalej przez Kostrzyn do Szczecina.

Prace wykonuje biuro projektów TPF Sp. z o.o. Rekomendowane będą warianty do dalszych szczegółowych analiz. Wybór optymalnego wariantu planowany jest w I kwartale 2019 r. Termin zakończenia prac nad studium, to II kwartał 2019 r.

Spotkania związane z elektryfikacją linii 203 odbywały się zarówno w Gorzowie Wlkp., jak i w Zielonej Górze, m.in. w listopadzie i w maju 2017 r. oraz w maju 2018 r. Uczestniczyli w nich nie tylko przedstawiciele LUW i Urzędu Marszałkowskiego WL, ale również urzędnicy z resortów rządowych, przedstawiciele spółek kolejowych i biur projektowych z Warszawy, Wrocławia, Poznania i Szczecina.


POLICJANT CZUJNY TAKŻE PO SŁUŻBIE. SKUTECZNY POŚCIG PIESZY ZA SPRAWCĄ KRADZIEŻY2019-02-06

Szybka reakcja sierż. szt. Marcina Kaczyńskiego - krośnieńskiego policjanta będącego po służbie, pozwoliła na zatrzymanie sprawcy kradzieży alkoholu z marketu na jednym z zielonogórskich osiedli.
WDARLI SIĘ DO MIESZKANIA I POBILI LOKATORÓW. NAPASTNIKÓW ZATRZYMAŁA POLICJA2019-02-06

Zielonogórscy policjanci śledczy prowadzą sprawę pobicia dwóch zielonogórzan przez czterech napastników, którzy wdarli się do mieszkania na jednym z zielonogórskich osiedli.
DZIELNICOWI SŁUŻĄ SPOŁECZEŃSTWU I… ZATRZYMUJĄ POSZUKIWANYCH LISTEM GOŃCZYM2019-02-06

Doskonała znajomość podległego rejonu i jego rozpoznanie, to cechy którymi powinien charakteryzować się każdy dzielnicowy.  
Dobowy raport bezpieczeństwa w Lubuskiem. Raport za 05.02.2019r. 2019-02-06

Raport dotyczący działalności służb Wojewody Lubuskiego w trakcie minionej doby. (05.02.2019)
Policjanci odzyskali skradzionego mercedesa wartego ponad 170 tysięcy złotych2019-02-06

Policjanci żarskiej drogówki, na parkingu leśnym pod Żarami, zatrzymali trzech mężczyzn i odzyskali samochód marki Mercedes Sprinter warty ponad 170 tys. złotych. Jak się okazało pojazd skradziony został na terenie Niemiec.
Będą promować Geopark2019-02-05

Geopark Łuk Mużakowa to lubuska perła wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto więc, aby jego walory poznali mieszkańcy regionu oraz goście.
W Lubuskiem powalczą o medale2019-02-05

Młodzi sportowcy z całej Polski powalczą w Lubuskiem o medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich.
Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej 2019-02-05

Posiedzenie Wojewódzkiej rady konsultacyjnej do spraw działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych odbyło się w siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.
Warsztaty filmoznawcze w Pracowni Filmoteki Szkolnej2019-02-05

14 lutego w ramach Tygodnia Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 17 w Gorzowie, Pracownię Filmoteki Szkolnej odwiedzi filmoznawca dr Maciej Dowgiel, który przeprowadzi warsztaty z młodzieżą, a potem z nauczycielami z gorzowskich szkół pod hasłem: ZAGROŻENIA WIRTUALNEGO ŚWIATA W FILMIE I W ŻYCIU.
„Akompaniator” i „Żona potrzebna od zaraz“2019-02-05

Teatr im. J. Osterwy zaprasza na dwa spektakle pt.: „Akompaniator” i „Żona potrzebna od zaraz“.
GWS na luty. Co w numerze?2019-02-05

Zwyczaj okazywania sobie uczuć 14 lutego stał się tak popularny, że trudno wyobrazić sobie drugi miesiąc roku bez Walentynek.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2019 Z LUBUSKĄ POLICJĄ2019-02-05

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. wzięli udział w konferencji dla uczniów zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 10 w Gorzowie Wlkp. z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.
Cezary Marciniak: Na ten temat można by książkę napisać! - Gwardia Koszalin vs Stal Gorzów (komentarze)2019-02-05

Gorzowianie wygrali jedną bramką po prawdziwym horrorze mecz w Koszalinie.
10 zdobytych medali Pucharu Polski w JU-JITSU2019-02-05

2 lutego 2019r. w Jeleniej Górze odbył się Puchar Polski w Ju-jitsu organizowany przez Polski Związek Ju-jitsu.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-02
Naprawa z AC – kiedy zamienniki a kiedy części oryginalne?

gorzow.com kraj artykuly 2020-03-12
Wymarzona czterdziestka - nietuzinkowe inspiracje upominkowe

gorzow.com kraj kabaret 2020-02-25
Opieka Nad Dziećmi - Kabaret Smile

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-25
Chwilówki na 60 dni - czy to się opłaca?

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-18
Jaki prezent na urodziny - kompletny poradnik po oryginalnych prezentach urodzinowych

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-14
Masz problem z niedoskonałościami cery? Sprawdź jak oczyścić i pielęgnować skórę twarzy bez wizyty u kosmetyczki

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-13
Czy trzeba mieć wkład własny przy kredycie mieszkaniowym?

gorzow.com kraj artykuly 2020-01-23
Jesteś początkującym kierowcą? Sprawdź, jak obniżyć OC

© 2018 Gorzow.com

^