HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 311; środa, 27 maj 2020 Imieniny Amandy, Jana, Juliana
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2020-04-08
Życzenia dla gorzowskich Romów
Życzenia dla gorzowskich Romów

Źródło: Gorzow Przystan  


Prezydent Jacek Wójcicki z okazji Międzynarodowego Dnia Romów złożył życzenia mieszkającym w Gorzowie przedstawicielom tej mniejszości etnicznej; Edwardowi Dębickiemu, prezesowi Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy oraz Robertowi Dolińskiemu, prezesowi Związku Romów Polskich.

Prezydent Gorzowa życzył obu adresatom i wszystkim osobom zaangażowanym w działalność stowarzyszeń romskich szybkiego powrotu do aktywnej działalności. - Wierzę, że trudny czas, w jakim się wszyscy znaleźliśmy, nie wpłynie na Waszą aktywność, a pomysły i projekty, które teraz powstaną, w niedalekiej przyszłości będą mogły zostać zrealizowane – napisał.
 
- Dziękuję Panu za pełne poezji i muzyki lata działalności, za 65 lat aktywnego tworzenia kultury cygańskiej i upowszechnianie jej wartości nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
To wspaniała, bogata historia, pełna barw, słów i dźwięków, za pośrednictwem których pokazywał Pan i dokumentował kulturę cygańską, udowadniając przy tym, że Cyganie to społeczność wielu możliwości i talentów – napisał Jacek Wójcicki do Edwarda Dębickiego.
 
- Międzynarodowe Spotkanie Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa”, czy też Wigilia Narodów to wydarzenia, które na stałe wpisały się w kulturalny, wielokulturowy pejzaż Gorzowa. Stanowią nieocenioną, niepowtarzalną płaszczyznę do prezentacji i popularyzacji dorobku kulturowego różnych mniejszości narodowych i etnicznych, a przy tym uczą postaw tolerancji i poszanowania różnic – dodał.
 
- Dziękuję Panu za dotychczasowe działania, których celem było przede wszystkim kultywowanie dorobku kultury romskiej i upowszechnianie jej w naszym Mieście. Dzięki licznym spotkaniom, warsztatom tanecznym i występom pokazał Pan, że Romowie to ludzie świadomi swojej tożsamości, pełni wielu talentów i możliwości. Prowadzone przez Pana formy aktywności to nieoceniona przestrzeń do prezentacji i wymiany kulturowej, ucząca postaw tolerancji oraz poszanowania różnic – brzmi okolicznościowy list, skierowany do Roberta Dolińskiego.
 
W Gorzowie mieszka około 250 Romów. Od wielu lat są częścią naszego miasta, także jeśli chodzi o kulturę. Najbardziej znany gorzowski Rom, czyli kompozytor, muzyk i założyciel zespołu Terno Edward Dębicki, od 30 już lat organizuje Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. Z kolei Robert Doliński krzewi romską kulturę wśród młodszych. Za jego sprawą powstał festiwal Muzyka Łagodzi Obyczaje. Nie można nie wspomnieć też o Babci Nonci, czyli 92-letniej Alfredzie Markowskiej, która w czasie II wojny światowej uratowała 50 dzieci romskich i żydowskich.
 
8 kwietnia społeczność romska w Polsce i na świecie obchodzi Międzynarodowy Dzień Romów. Święto to zostało ustanowione na IV Kongresie Międzynarodowego Związku Romów w 1990 roku w Jadwisinie pod Warszawą. Obchody Dnia Romów są okazją do poszerzenia wiedzy o społeczności romskiej przez społeczeństwa większościowe. Ten szczególny dzień to święto wszystkich Romów na całym świecie.

Życzenia dla gorzowskich RomówŻyczenia dla gorzowskich Romów

Moje Bermudy Stal Gorzów - nowy sponsor tytularny2020-04-08

Firma Firma Emerix Investments Sp. z o.o. właściciel osiedla mieszkaniowego Moje Bermudy została nowym sponsorem tytularnym gorzowskiej Stali.
ZMĘCZYŁ SIĘ KRADZIEŻĄ I… ZASNĄŁ W SAMOCHODZIE2020-04-08

Kradzież paliwa, rozbity samochód i jazda bez uprawnień to efekty poczynań 23-latka, którego śpiącego w samochodzie zatrzymali nowosolscy policjanci. 
Halo Gorzów, co tam w domu?2020-04-08

Domowy trening na kanapie, gitarowy koncert na balkonie, czy autorskie gry planszowe w rodzinnym gronie. 
POŚCIG ZA KIEROWCĄ. ZARZUTY I 10 TYS. KARY-BO POWINIEN PRZEBYWAĆ W KWARANTANNIE2020-04-08

Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej ignorując zupełnie sygnały świetlne i dźwiękowe i uciekał ulicami miasta. 
Utrudnienia na Błotnej2020-04-08

W czwartek (9 kwietnia) planowane jest odtworzenie nawierzchni ulicy Żwirowej na wysokości skrzyżowania z Błotną. 
Bramka zmierzy temperaturę ciała2020-04-07

Od dzisiaj (7 kwietnia) specjalne bramki detekcyjne mierzą temperaturę ciała każdej osoby wchodzącej do szpitala. 
Pierwsza "sprawa" z paczkomatu2020-04-07

Wczoraj uruchomiliśmy system, a już dziś znalazł się pierwszy chętny do sprawdzenia usługi. 
Dzień Pracownika Służby Zdrowia 2020-04-07

Światowy Dzień Zdrowia, ang. World Health Day – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. 
Pomoc PFRON dla osób niepełnosprawnych w dobie koronawirusa.2020-04-07

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił realizację programu Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi. 
#RazemwKryzysie – start!2020-04-07

Rozpoczynamy w Gorzowie realizację projektu #RazemwKryzysie.
Wybrano wykonawcę Spichrzowej2020-04-07

Na przetarg dotyczący przebudowy ulicy Spichrzowej, od ulicy Składowej do Chrobrego, wpłynęły cztery oferty. 
Nanosrebro pomoże w walce z koronawirusem2020-04-07

40 litrów płynu do dezynfekcji powierzchni – wyprodukowanego  przez naukowców z Akademii im. Jakuba z Paradyża -  otrzymał dziś (6 bm.) Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. 
Odszedł Roman Bukartyk2020-04-06

3 kwietnia br. odszedł od nas wspaniały człowiek – Roman Bukartyk.
Pierwszy w Polsce urzędowy paczkomat!2020-04-06

To przełomowe rozwiązanie w obsłudze mieszkańców Gorzowa.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-05
Chwilówka bez weryfikacji w bazach dłużników - czy to możliwe?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-30
Bankowość wśród młodzieży - z których ofert bankowych korzystają młodzi ludzie?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-24
Na co zwrócić uwagę zakładając konto bankowe?

gorzow.com kraj kabaret 2020-04-22
Andrzej Mierzejewski - Kara dla dziecka

gorzow.com kraj kabaret 2020-04-22
Przystanek Radość - Ekologia

gorzow.com kraj kabaret 2020-04-22
Małżeńska Kwarantanna w Domu

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-02
Naprawa z AC – kiedy zamienniki a kiedy części oryginalne?

gorzow.com kraj artykuly 2020-03-12
Wymarzona czterdziestka - nietuzinkowe inspiracje upominkowe

© 2018 Gorzow.com

^