HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 168; czwartek, 6 sierpień 2020 Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2020-07-02
Tramwaje w urodzinowym prezencie
Tramwaje w urodzinowym prezencie

Źródło: Gorzow Przystan  Zdjęcia:Łukasz Kulczyński


W czwartek 2 lipca br., dokładnie w 763 urodziny miasta, na gorzowskie tory wróciły tramwaje. 

Na razie nowoczesne „Twisty” obsługują tylko trasę na linii numer 1.
 
W pierwszym promocyjnym przejeździe udział wzięli mieszkańcy Gorzowa i zaproszeni przez prezydenta miasta goście. Przejazd tramwajami, w dniu ich powrotu na tory, dla pasażerów był bezpłatny.
 
- To historyczny moment dla miasta. Po raz pierwszy bowiem w powojennej historii Gorzowa, zarówno infrastruktura jak i wagony, zostały wymienione w tak ogromnym zakresie. To powód do radości i dumy, bo choć towarzyszyły nam spore trudności, projekt dopuszczenia do ruchu nowych, bardzo nowoczesnych wagonów tramwajowych produkcji bydgoskiej Pesy udało się zrealizować – podkreślił, nie kryjąc zadowolenia, prezydent miasta Jacek Wójcicki.
 
Pierwsze tramwaje na gorzowskie tory wyjechały w urodziny miasta. - Mamy gotowy, oddany do użytku mieszkańców deptak i zbieg tych okoliczności sprawia, że 763 urodziny z pewnością przejdą do historii – dodał prezydent.
 
Ostatni raz tramwaj po gorzowskich torach przejechał 30 września 2017 r. Od tego czasu wzdłuż torów tramwajowych rozpoczęły się prace remontowe, a pasażerowie przesiedli się do autobusów, w ramach komunikacji zastępczej. 
 
Zawieszenie komunikacji tramwajowej było związane z modernizacją gorzowskich torowisk, mającą poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz dostosować je do nowoczesnych wozów tramwajowych typu Twist, zamówionych w bydgoskiej Pesie. Miejski Zakład Komunikacji kupił 14 takich pojazdów elektrycznych za ponad 115 mln zł, co pozwoliło na wymianę starego i wyeksploatowanego taboru.
 
„Twist” został zaprojektowany specjalnie dla Gorzowa. To połączenie klasyki z nowoczesnością. Niskopodłogowy tramwaj, przyjazny dla osób starszych, niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Gorzowskie Twisty są klimatyzowane, monitorowane, wyposażone w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej oraz automat do sprzedaży biletów i system zliczania pasażerów. Pasażerowie mają dostęp do sieci Wi-Fi i gniazdek USB.
 
Twist dla Gorzowa zyskał już uznanie ekspertów, którzy za funkcjonalność i design przyznali mu tytuł „Dobry wzór 2018” w jubileuszowym, 25. Konkursie, organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. - Jestem przekonany, że jego walory docenią też pasażerowie - zaznaczył obecny podczas uroczystości prezes Pesa Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski. 
 
Pierwsze dwa tramwaje zabrały zgromadzonych na Starym Rynku pasażerów w przejażdżkę do pętli przy Silwanie i z powrotem. Po nich, na tory wyjechały pozostałe tramwaje, zgodnie z obowiązującym od 2 lipca rozkładem jazdy.
 
 Lina nr 1 prowadzi z zajezdni MZK przy ul. Kostrzyńskiej do pętli przy „Silwanie”. Trasa tej linii wiedzie ulicami: Kostrzyńską, Aleją 11 listopada, Sikorskiego, Warszawską, Pomorską i Walczaka. Wzdłuż tych ulic pojawiły się nowe znaki drogowe, ostrzeżenia, oznakowanie poziomie, które przywróciły organizację ruchu z jeżdżącymi po Gorzowie tramwajami.
 
W związku z przywróceniem komunikacji tramwajowej Miejski Zakład komunikacji wspólnie z miastem przygotowało kampanię informacyjną, by przypomnieć mieszkańcom, w tym głównie kierowcom, by szczególnie zwracali uwagę na znaki drogowe i nadjeżdżające tramwaje.
 
MZK kolportuje ulotki z informacją o zasadach bezpieczeństw w ruchu z tramwajami. Został przygotowany też spot, pokazujący konsekwencje zderzenia tramwaju z samochodem osobowym, który jest emitowany w mediach społecznościowych i przed seansami w gorzowskich kinach. Na tylnych szybach gorzowski autobusów pojawią się plakaty, informujące o powrocie komunikacji tramwajowej.  
 
Zakup nowych tramwajów i modernizacja torowisk to jedne z głównych elementów projektu pn. „System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.” wartego prawie 200 mln zł z dofinansowaniem UE na poziomie prawie 99 mln zł. Całkowita długość zmodernizowanych linii tramwajowych docelowo ma wynieść 6,55 km. Obecnie prace trwają jeszcze na ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Chrobrego. W realizacji także są przewidziane roboty na ul. Dworcowej.

Zabrzmiał Dzwon Pokoju2020-07-02

W czwartek na placu Grunwaldzkim zabrzmiał Dzwon Pokoju, oznajmiając rozpoczęcie obchodów 763 rocznicy założenia naszego miasta.  
Rozszerza się integracja gmin wokół Gorzowa2020-07-02

Gmina Strzelce Krajeńskie przystąpiła do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego. List intencyjny w tej sprawie podpisali w czwartek w sali Herbowej Urzędu Miasta włodarze siedmiu północnych gmin; Bogdańca, Deszczna, Kłodawy, Lubiszyna, Santoka, Gorzowa i Strzelec.
Cyfryzacja szacowania strat spowodowanych przez suszę 2020-07-02

9 czerwca 2020 roku weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które wprowadza publiczną aplikację,w której producent rolny po zalogowaniu się do tej aplikacji podpisem zaufanym składa wniosek o oszacowanie strat w uprawach rolnych, w których Klimatyczny Bilans Wodny w danym okresie, wskazuje na możliwość spadku plonów w związkuz suszą.
Gorzów świętuje 763 urodziny2020-07-02

2 lipca Gorzów świętuje 763 rocznicę swojej lokacji. Tego dnia, oprócz tradycyjnego uderzenia w Dzwon Pokoju i uroczystej sesji Rady Miasta, na tory wracają tramwaje.  
Już dziś tramwaje wracają na tory!2020-07-02

Już dziś gorzowskie tramwaje wrócą na tory.
Jack Holder jako gość w gorzowskiej Stali!2020-07-02

Początek sezonu nie był najlepszy w wykonaniu żółto-niebieskich.
Mieli 12-15 lat i w nocy biegali po moście. 2020-07-01

Z komendy odebrali ich rodzice  
SKUTECZNE DZIAŁANIE I SZYBKIE ODNALEZIENIE 7- I 8-LATKI2020-07-01

Szybkie i skoordynowane działanie oraz podejmowane decyzje pozwoliły na odnalezienie 7- i 8-latki, których szukali bliscy.
45 ZARZUTÓW I NIEMAL 40 TYS. ZŁOTYCH STRAT. 2020-07-01

MĘŻCZYZNA OFEROWAŁ POMOC W WZIĘCIU POŻYCZEK, KTÓRE POTEM TRAFIAŁY NA JEGO KONTO  
Katedra, 3 lata po pożarze…2020-07-01

To były najdłuższe chwile w historii współczesnego Gorzowa. 
WRACAJĄ TRAMWAJE. POLICJA PRZYPOMINA O BEZPIECZEŃSTWIE2020-07-01

Powracające na gorzowskie tory tramwaje to nie tylko dobry znak dla osób korzystających z komunikacji miejskiej.
Urodziny miasta – zapowiedź wydarzeń 2 lipca2020-07-01

To będą wyjątkowe urodziny miasta. 2 lipca Gorzów świętuje 763 rocznicę swojej lokacji.  
Gorzowscy Pionierzy wracają do Muzeum Lubuskiego2020-07-01

Gorzowski Klub Pioniera oraz Gorzowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego wracają pod opiekę Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta.  
Rowerem na Gibraltar Test na koronawirusa przed wyjazdem2020-07-01

Ma niewiele ponad 30 lat i jest zapalonym cyklistą. Tym razem chce na rowerze podbić Gibraltar. Gorzowianin, Mariusz Pastuszka w ten sposób spełnia swoje sportowe pasje. 

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj kabaret 2020-08-04
Paranienormalni - Kolega z podstawówki

gorzow.com kraj artykuly 2020-07-24
Kredyt gotówkowy – jak wygląda proces jego uzyskania?

gorzow.com kraj artykuly 2020-07-16
Groupa Hilding Anders - międzynarodowy innowator w produkcji łóżek i materacy zmienia przyzwyczajenia Polaków w doborze materacy dla dzieci

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-29
Firanki. Dlaczego warto je powiesić? 5 powodów

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-26
Kredyt konsumencki na dobrych warunkach

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-22
Zagospodarowanie przestrzenne a budowa

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Wakacje 2020 zimą? Linie lotnicze liczą na wznowienie połączeń

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Materace piankowe - co odróżnia je od innych rodzajów materacy?

© 2018 Gorzow.com

^