HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 479; piątek, 14 sierpień 2020 Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2020-07-10
Podpisanie listu intencyjnego ws. odbudowy jazu Rybojady
Podpisanie listu intencyjnego ws. odbudowy jazu Rybojady

Źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki  


W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się podpisanie listu intencyjnego w sprawie odbudowy jazu Rybojady na rzece Obrze. 

To element walki z suszą, który pozwoli uregulować gospodarkę wodną rzeki.
W obecności Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anny Moskwy, Poseł Marty Kubiak, Posła Jacka Kurzępy oraz Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka podpisano list intencyjny określający zasady współpracy i współfinansowania odbudowy jazu Rybojady na rzece Obrze w gminie Trzciel. Równolegle odbudowany zostanie jaz Perzyny w gminie Zbąszyń, co pozwoli na kompleksową regulację wodną rzeki Obry.
 
 - Dziękuję za szybką finalizację porozumienia, za wolę i chęć współpracy przy tej inicjatywie. Wszyscy rozumiemy jak ważne jest to przedsięwzięcie zarówno w ujęciu walki z powodziami, jak i ochronie przed suszą – mówiła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa.   
 
Sygnatariuszami porozumienia są Burmistrz Gminy Trzciel Jarosław Kaczmarek, Wójt Gminy Miedzichowo Stanisław Piechota, Wójt Gminy Pszczew Józef Piotrowski oraz PGW Wody Polskie w osobie Wiceprezesa Michała Wosia.
 
Obecni na uroczystości Posłowie Jacek Kurzępa i Marta Kubiak podkreślali, że na sukces przedsięwzięcia złożyła się  wzajemna, dobra współpraca pomiędzy wojewodą, parlamentarzystami i samorządem  oraz inicjatywa lokalnej grupy działania Obra-Warta.
- Pozostawiamy po sobie odcisk na ziemi ojczystej, kreujący nową jakość funkcjonowania społeczności lokalnej – mówił Poseł Jacek Kurzępa, aktywnie działający na rzecz odbudowy jazu.
 
Podpisana umowa określa zasady współpracy przy realizacji zadań oraz ich współfinansowanie. Koszt inwestycji, zaplanowanej na lata 2020-2022, wyniesie 6 550 000 zł z czego 600 000 zł pokryją samorządy.
 
- Temat suszy zajmował i zajmuje w mojej działalności dużo czasu. Spotykam się z rolnikami, nasze województwo odwiedzają przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Niestety województwo lubuskie już 3 rok z rzędu doświadcza  suszy, która może odbić się na sytuacji rolnictwa na długie lata. Dzisiejsza uroczystość jest odpowiedzią na wszystkie rozmowy i spotkania, pozwala z nadzieją myśleć o sytuacji rolnictwa – mówił wojewoda lubuski Władysław Dajczak podkreślając wagę współpracy samorządów i Wód Polskich w zakresie walki z suszą i wieloletnimi zaniedbaniami w obszarze gospodarowania wodą.  
 
Odbudowa jazu Rybojady
 
Jaz Rybojady na Obrze został wybudowany w 1937 roku. Jego zadaniem było utworzenie zalewu w celu uniemożliwienia nieprzyjacielowi przedarcia się na drugi brzeg rzeki. Umożliwiał podniesienie poziomu wody na jeziorze Rybojadło o 2 m. Od lat 70-tych XX w. jaz nie działa. Przez długi okres był własnością Marszałka Województwa Lubuskiego, teraz przeszedł pod zarząd PGW Wody Polskie.
 
Korzyści uzyskane z budowy jazu to przede wszystkim odbudowa zasobów wodnych jezior położonych na Obrze i w jej sąsiedztwie oraz wzrost retencji korytowej i jeziorowej na poziomie 5,2 mln m3. Tym samym osiągnięte zostanie podniesienie poziomu wód gruntowych w dolinie Obry i zwiększy się zabezpieczenie przeciwpowodziowe dolnej Warty.

Podpisanie listu intencyjnego ws. odbudowy jazu Rybojady Podpisanie listu intencyjnego ws. odbudowy jazu Rybojady Podpisanie listu intencyjnego ws. odbudowy jazu Rybojady

K. Nowacki: Jazda może na mnie dobrze podziałać.2020-07-10

Kamil, zostałeś wypożyczony do ROW-u Rybnik. Jesteś zadowolony z tej decyzji, którą podjęli włodarze Stali Gorzów?  
Rusza nabór do Funduszu Dróg Samorządowych2020-07-09

Wojewoda Władysław Dajczak, w trakcie uroczystego otwarcia ul. Leśnej w Bledzewie ogłosił  nabór do kolejnej edycji Funduszu Dróg Samorządowych.  
Kaskadowe pomiary prędkości sposobem na drogowych piratów2020-07-09

Kierowcy jeżdżą za szybko, a zbyt dużą prędkość to od dawna główna przyczyna wypadków.
Chętni na modernizację „odzieżówki” poszukiwani2020-07-09

Zespół Szkół Odzieżowych ogłosił przetarg na wybór firmy, która zaprojektuje i zmodernizuje ich budynek po Zespole Szkół nr 12 przy ul. Śląskiej 20.  
NARKOTESTY PRZEKAZANE LUBUSKIM POLICJANTOM2020-07-09

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, mł. insp. Bogdan Piotrowski otrzymał od Wicemarszałka Województwa Lubuskiego, Łukasza Poryckiego narkotesty. 
Rozkręcają się remonty wolnych lokali mieszkalnych2020-07-09

Zmiana reguł polityki mieszkaniowej zaczyna przynosić efekty.
Odeszła Bożena Bekierska2020-07-09

7 lipca w wieku 92 lat zmarła pionierka, członkini Klubu Pionierów Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Bożena Bekierska z domu Świątkiewicz.  
Szpital na plusie. Zarząd z absolutorium. 2020-07-08

Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. po raz czwarty  z rzędu otrzymał absolutorium. 
Relacja z wiecu Rafała Trzaskowskiego w Gorzowie Wielkopolskim2020-07-08

Rafał Trzaskowski w Gorzowie.2020-07-08

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski w środę, 8 lipca odwiedzi województwo lubuskie.
W piątek tylko do 13.002020-07-08

W piątek (10 lipca) Sala Obsługi Klienta w budynku Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przy ul. Sikorskiego 3-4 jest czynna od godziny 8:00 do 13.00.  
Wizyta Minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak 2020-07-08

Województwo lubuskie odwiedziła Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak by mówić o narzędziach pomocowych dla przedsiębiorców i samorządów oraz obejrzeć realizację projektu systemu zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim.
Skuteczny pościg za skradzionym fiatem. Policjanci odzyskali auto warte 60 tys. złotych2020-07-08

Gorzowscy policjanci drogówki zatrzymali po pościgu mężczyznę, który chwilę wcześniej ukradł fiata ducato. Uciekający kierowca porzucił auto tuż przed schodami i próbował jeszcze uciekać pieszo.
Dziś jest Światowy Dzień Czekolady2020-07-07

Czekolada – wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego (masło kakaowe) lub innego tłuszczu roślinnego, środka słodzącego i innych dodatków, a w przypadku czekolady mlecznej także z mleka. 

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj kabaret 2020-08-04
Paranienormalni - Kolega z podstawówki

gorzow.com kraj artykuly 2020-07-24
Kredyt gotówkowy – jak wygląda proces jego uzyskania?

gorzow.com kraj artykuly 2020-07-16
Groupa Hilding Anders - międzynarodowy innowator w produkcji łóżek i materacy zmienia przyzwyczajenia Polaków w doborze materacy dla dzieci

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-29
Firanki. Dlaczego warto je powiesić? 5 powodów

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-26
Kredyt konsumencki na dobrych warunkach

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-22
Zagospodarowanie przestrzenne a budowa

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Wakacje 2020 zimą? Linie lotnicze liczą na wznowienie połączeń

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Materace piankowe - co odróżnia je od innych rodzajów materacy?

© 2018 Gorzow.com

^