HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 99; poniedziałek, 16 wrzesień 2019 Imieniny Jagienki, Kamili, Korneliusza
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2018-06-14
Finansowe wsparcie dla lubuskich uczelni
Finansowe wsparcie dla lubuskich uczelni

Źródło: lubuskie.pl, Marzena Toczek 

700 tys. zł – trafi do dwóch lubuskich uczelni: Akademii im. Jakuba z Paradyża oraz Wydziału Zamiejscowego Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp.

Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na badania, wsparcie funkcjonowania nowych kierunków oraz kadrę. – Te działania wpisują się w kierunki rozwoju szkolnictwa wyższego, które przyjął zarząd województwa. Zostały one wyznaczone na podstawie rzetelnej diagnozy. Mają nam pomóc zatrzymać młodych w regionie – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. 

Kierunki rozwoju szkolnictwa wyższego to dokument opracowany przez zespół, w skład którego weszli także przedstawiciele lubuskich uczelni. Zostanie on poddany konsultacjom. Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbędzie się 2 lipca na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak, dokument ma zracjonalizować oraz określić kierunki wsparcia dla lubuskich uczelni. – Wspierając powstawanie nowych kierunków chcemy wiedzieć, że są to dobrze wydane pieniądze, że takie jest właśnie oczekiwanie młodych Lubuszan – wyjaśnia. Strategia pozwoli także uczelniom na długofalowe plany.

Przykładem dobrze zainwestowanych pieniędzy jest kierunek lekarski.  Obecnie studiuje tam  300 studentów. Trwa kolejny nabór już na czwarty rok.  - Ponadto, 62 studentów z całej Polski wyraziło wolę pracy w regionie lubuskim, w naszych szpitalach. Każda forma wsparcia, która pozwoli zmotywować młodych ludzi i wykorzystać ten potencjał intelektualny dla regionu, jest nam bardzo potrzebna. Jak wynika z diagnozy, mamy największy spadek liczby studentów w Polsce, ale nie tylko z powodu zmian demograficznych, ale również z powodu zmian reformy o szkolnictwie wyższym, która może być zabójcza dla małych uczelni. Skierowaliśmy już swoje uwagi do rządu, bo uczelnie regionalne są motorem rozwoju. Mam nadzieję, że zostaną one uwzględnione. Jesteśmy bardzo mocno zainteresowani wspieraniem rozwoju uczelni, nie tylko w zakresie infrastruktury, ale też tworzenia nowych kierunków, na których młodzi ludzie chcą studiować – wyjaśnia E. Polak.

Jedną z form pomocy są właśnie dotacje dla dwóch lubuskich uczelni: gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża oraz Wydziału Zamiejscowego Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp. - Bez pomocy samorządu województwa nie wybudowalibyśmy laboratoriów dla kierunków technicznych na bardzo wysokim poziomie. Potrzebujemy środków na rozwój badań w zakresie nanotechnologii i nanobiologii oraz innych kierunków – mówi prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska – Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża, do której trafi 500 tys. zł. 200 tys. otrzymała AWF. - Będziemy w zasadzie rozwijali istniejące kierunki. Myślimy też o kolejnych nowych kierunkach np. o pielęgniarstwie. Te środki, które uzyskaliśmy przeznaczymy na wsparcie minimum kadrowego – wyjaśnił prof. Dariusz Wieliński, rektor uczelni.

Oprócz wspierania konkretnych kierunków kształcenia samorząd województwa jest także partnerem wielu projektach unijnych, np. budowy Parku Technologii Kosmicznych.  Wsparcie samorządu to także stypendia naukowe. - Od tego roku mamy stypendia naukowe nie tylko dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ale także dla wybitnie uzdolnionych studentów – wyjaśnia marszałek Polak.

- 100 tys. zł mamy przeznaczone dla studentów pierwszego roku, bo oni są wyłączeniu z automatu ze wsparcia. W związku z tym zarząd województwa przyznał dla stypendia motywujące oraz przedsiębiorcze dla studentów, którzy na trzecim roku studiów technicznych chcą założyć swoją działalność. Jest to kwota 5 tys. zł, czyli minimalny wkład własny, żeby założyć spółkę z o.o. – wyjaśnia Łukasz Porycki, dyrektor Departamentu Infrastruktury Społecznej UMWL.

Zobacz: wsparcie samorządu województwa dla gorzowskich uczelni wyższych


Finansowe wsparcie dla lubuskich uczelniFinansowe wsparcie dla lubuskich uczelniFinansowe wsparcie dla lubuskich uczelniFinansowe wsparcie dla lubuskich uczelniFinansowe wsparcie dla lubuskich uczelniFinansowe wsparcie dla lubuskich uczelniFinansowe wsparcie dla lubuskich uczelniFinansowe wsparcie dla lubuskich uczelniFinansowe wsparcie dla lubuskich uczelniFinansowe wsparcie dla lubuskich uczelniFinansowe wsparcie dla lubuskich uczelniFinansowe wsparcie dla lubuskich uczelni

Dzień Otwarty w Ośrodku Adopcyjnym2018-06-14

Porady specjalistów, indywidualne konsultacje - to wszystko już w najbliższą sobotę 16 czerwca w godzinach 11:30 - 15:00 w Ośrodku Adopcyjnym w Gorzowie Wlkp.
Oświatowe projekty wybrane2018-06-14

Uczestnicy spotkania oświatowego zdecydowali, że w przyszłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 zostanie zrealizowanych pięć inwestycji  -  dwa place zabaw i trzy boiska sportowe, w tym jedno mini.
Przeżyjmy to jeszcze raz! Zobacz XXX. Festiwal Romane Dyvesa w TVP2!2018-06-14

Za nami 30. edycja Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. To wydarzenie, które zainaugurowało tegoroczne Dni Gorzowa będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę, 16 czerwca na antenie TVP 2.
O inwestycjach GDDKiA 2018-06-14

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak spotkał się z Dyrektorem zielonogórskiego oddziału  Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Markiem Langerem.
Światowy Dzień Krwiodawstwa 2018-06-14

Na całym świecie 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim dawcom krwi:
Lubuskie ma siłę przyciągania!2018-06-14

Lubuskie to najpiękniejszy region na świecie! Lubuskie przyciąga jak magnes – także inwestorów! Jak? O tym przekonacie się już 15 czerwca, o godz. 11:00 przychodząc na plac przed urzędem marszałkowskim.
Lista stypendystów 2018 - stypendia naukowe i artystyczne2018-06-14

96 wybitnie uzdolnionych uczniów gorzowskich szkół, którzy reprezentowali nasze miasto w olimpiadach, konkursach przedmiotowych i artystycznych, otrzymało w czwartek z rąk prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego Jacka Wójcickiego stypendia naukowe i artystyczne.
Służby dla bezpieczeństwa środowiska. Wspólne kontrole składowisk odpadów2018-06-14

Policjanci wraz z innymi służbami kontrolują miejsca składowania odpadów. W ostatnim czasie na terenie całego kraju doszło do pożarów w takich miejscach.
Dzień Pamięci 2018-06-14

W rocznicę pierwszego masowego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Poszukiwany miejski koroner2018-06-14

Prezydent Miasta ogłosił nabór ofert od podmiotów wykonujących działalność leczniczą, dysponujących osobami uprawnionymi do wykonania czynności związanych ze stwierdzaniem zgonów i ich przyczyn oraz wystawianiem kart zgonu osobom zmarłym na terenie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. 
260 zarzutów, 200 tys. zł strat i 77 pokrzywdzonych. Oszust internetowy w rękach Policji2018-06-14

Policjanci z Zespołu do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu wspólnie z Prokuraturą Rejonową zakończyli postępowanie dotyczące szeregu oszustw, których dopuścił się 28-letni mężczyzna.
W niedzielę wystartuje V Nadwarciańska Dycha2018-06-13

W niedzielę 17 czerwca wystartuje V Gorzowska Nadwarciańska Dycha”. To największy bieg uliczny na dystansie 10 kilometrów w Gorzowie.  
Wykształciliśmy młodych liderów2018-06-13

12 spotkań, 12 powiatów, mnóstwo ciekawych projektów i konkretne efekty. W Gorzowie odbyło się ostatnie - 12 spotkanie w ramach Lubuskiej Akademii Młodego Lidera.
Czas na osiedle Słoneczne i kategorię oświatową2018-06-13

Mieszkańcom Górczyna nie udało się dojść do porozumienia i projekty z tego rejonu zostaną poddane pod powszechne głosowanie we wrześniu.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2019-09-12
Osobisty kredyt i osobista odpowiedzialność

gorzow.com kraj artykuly 2019-09-05
Reklama zewnętrzna i jej oblicza

gorzow.com kraj artykuly 2019-09-02
Dlaczego opłaca się wybierać prywatny parking przy lotnisku?

gorzow.com kraj artykuly 2019-08-19
Kredyt konsolidacyjny przez internet – lato 2019

gorzow.com kraj artykuly 2019-08-16
3 sposoby na to, jak obstawiać najlepsze typy bukmacherskie

gorzow.com kraj artykuly 2019-06-28
Wypożyczenie samochodu na lotnisku w Poznaniu – jak wypożyczyć samochód, aby nie przepłacić?

gorzow.com kraj kabaret 2019-06-27
Zielona Góra - Stolica Polskiego Kabaretu

gorzow.com kraj ciekawostki 2019-06-25
Jedz jedno gotowane jajko dziennie

© 2018 Gorzow.com

^