HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 116; piątek, 10 lipiec 2020 Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2018-09-05
Lubuskie Święto Plonów
Lubuskie Święto Plonów

Źródło: lubuskie.pl, Małgorzata Tramś-Zielińska 

9 września br. w Babimoście odbędą się wojewódzkie dożynki, podczas których podziękujemy lubuskim rolnikom za trud włożony w uprawę roli.

To piękny obrzęd ludowy, z kolorowym korowodem wieńców, smakowaniem bochnów chleba i produktów regionalnych. - Lubuska wieś z roku na rok pięknieje i rozwija się. Czas żniw, to czas podziękowania za plony, ciężką pracę i szacunek do tradycji. Spotkajmy się na lubuskich dożynkach – zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak.

Uroczystość rozpocznie się mszą świętą dziękczynną za tegoroczne plony w intencji lubuskich rolników o godz. 11.00 w Kościele św. Wawrzyńca. Następnie ulicami miasta przejdzie tradycyjny korowód dożynkowy. Oficjalne rozpoczęcie o godz. 13.40.

Lubuskie Święto Plonów daje możliwość zaprezentowania szerokiej gamy produktów regionalnych, barwnej kultury i tradycji, a także malowniczej turystyki wiejskiej. To także czas wspólnej zabawy. W programie koncerty lokalnych zespołów i grup śpiewaczych oraz gwiazda wieczoru zespół Loka.  

Tradycyjnie podczas święta odbędzie się konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, którego celem jest kultywowanie dziedzictwa kulturowego wsi oraz wzbogacenie ludowego charakteru tradycyjnego święta plonów, którego symbolem jest bochen chleba i wieniec dożynkowy.

W ramach tego przedsięwzięcia organizowane są również stoiska  informacyjne podmiotów i organizacji działających na rzecz rolnictwa oraz stoiska twórców ludowych i producentów żywności tradycyjnej.

Starostami tegorocznego lubuskiego święta plonów będą:  

Wioleta Kubik, lat 36, wraz z mężem Robertem prowadzą od 16 lat gospodarstwo rolne w miejscowości Klenica, gmina Bojadła. W 1995 roku pan Robert przejął gospodarstwo rolne po rodzicach, a od 2002 roku gospodarują wspólnie. Ogólna powierzchnia gruntów wynosi 150 ha. Specjalizacją gospodarstwa jest produkcja roślinna. Głównie uprawiane są zboża i rzepak. Dzięki pozyskiwanym środkom unijnym gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, posiada nowoczesny park maszynowy. 

Pani Wioleta wspólnie z mężem wychowuje dwoje dzieci: 15-letniego Michała oraz 12-letnią Weronikę. Zajmuje się domem, ogrodem oraz częścią administracyjną gospodarstwa. W wolnych chwilach najchętniej spędza czas z rodziną lub czyta książki. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Klenicy. W przyszłości planuje powiększenie gospodarstwa o kolejne grunty.

oraz

Paweł Brychcy, lat 37, wraz z małżonką Andżeliką prowadzą  gospodarstwo rolne w miejscowości Podmokle Małe, gmina Babimost. Ogólna powierzchnia gruntów wynosi 85,30 ha, w tym las z zabudową 11,66 ha. Produkcja trzody chlewnej w cyklu zamkniętym: 26 loch,  sprzedaż to około 600 sztuk tuczników rocznie. W 2008 r. przejął gospodarstwo rolne po rodzicach o łącznej powierzchni 20 ha. Pan Paweł posiada wykształcenie wyższe zootechniczne, które zdobył na Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Zbiór z upraw rzepaku, pszenicy ozimej, jęczmienia  ozimego , pszenżyta ozimego o łącznej pow. 30 ha przeznaczona jest na sprzedaż. Pozostały zbiór przeznaczony jest na paszę dla zwierząt. Zboże magazynowane jest w trzech BIN-ach po 80 ton.

Maszyny: 3 ciągniki o mocy od 30km-120km, ładowarka teleskopowa - najnowszy zakup, agregat uprawno-siewny, nowy rozrzutnik do obornika i wapna 12 tonowy oraz pozostały niezbędny sprzęt towarzyszący.

Rolnik dwukrotnie skorzystał ze środków unijnych na zakup maszyn. Pan Paweł posiada duże plany na przyszłość: budowa magazynu paszowego o pow. 470 m2. Zwiększenie powierzchni użytków rolnych o zakup lub dzierżawę gruntów. Modernizacja budynku chlewni poprzez polepszenie warunków bytowych zwierząt oraz zautomatyzowanie niektórych prac zmniejszających pracochłonność przy obsłudze zwierząt.


Lubuskie Święto Plonów

Rowerowy Piknik Gorzowskiej Rady Seniorów2018-09-05

Gorzowska Rada Seniorów serdecznie zaprasza na rowerowy piknik, który odbędzie się 11 września (wtorek) w Ośrodku Wypoczynkowym w Lipach.
Podsumowanie Koniec Lata Party i Moto Racing Show2018-09-05

Za zaangażowanie, trud i czas poświęcony przy realizacji Koniec Lata Party i Moto Racing Show podziękował prezydent miasta, Jacek Wójcicki wszystkim osobom, które brały udział w przygotowaniach do tegorocznej edycji imprezy.
Powakacyjny GWS i SPAM2018-09-05

Zapraszamy do lektury wrześniowego numeru Gorzowskich Wiadomości Samorządowych zgłębiającego meandry edukacji, etapy miejskich inwestycji infrastrukturalnych oraz poświęconemu zbliżającemu się Forum Gorzowski Archipelag Rozwoju – wydarzeniu o potencjale MOF GW.
Kryminalni zatrzymali 16-letniego dilera, zabezpieczyli ponad kilogram suszu i 60 krzewów konopi indyjskich2018-09-05

Skutecznością i profesjonalizmem w walce z przestępczością narkotykową wykazali się nowosolscy policjanci. Zabezpieczyli oni ponad kilogram marihuany i 60 krzewów konopi indyjskich, które przygotowane były by trafić na czarny rynek.
Zawodnicy GZSN „START” na China Open2018-09-05

W dniach od 27 sierpnia do 3 września 2018r tenisiści stołowi Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” Marek Chybiński i Damian Fira uczestniczyli w PTT China Open.
O inwestycjach drogowych 2018-09-05

Planowane inwestycje drogowe w Gminie Lubiszyn były tematem spotkania wojewody Władysława Dajczaka z wójtem Arturem Terleckim.
Niepodległościowe warsztaty modowe2018-09-05

Stowarzyszenie Manufaktura i gorzowska projektantka mody Natalia Ślizowska zapraszają kreatywną młodzież w wieku od 12 do 18 lat na bezpłatne modowe warsztaty, na których powstanie kolekcja ubiorów inspirowana tematyką niepodległościową.
Spotkanie z przedsiębiorczością2018-09-05

Ułatwienia dla firm wprowadzone przez Konstytucję Biznesu, zmiany w zakresie prawa podatkowego, zamówień publicznych, a także wsparcie  dla małych i średnich firm – to tematy bezpłatnego spotkania, które odbędzie się 7 września 2018 roku w Hotelu Qubus.
Popłynęli na medal2018-09-05

Prezydent miasta, Jacek Wójcicki spotkał się z medalistami Mistrzostw Świata w kajakarstwie, które odbywały się od 24 do 26 sierpnia 2018 r. w portugalskiej miejscowości Montemor, aby podziękować zawodnikom za trud i sportową walkę.
Targi EKO-LAS 20182018-09-04

W dniach 7-9 września 2018 r. w Mostkach koło Świebodzina odbędzie się kolejna edycja targów EKO-LAS.
Porozmawiajmy o przyszłości regionu2018-09-04

Jaka będzie Europa po 2020 roku? Ile pieniędzy trafi do regionu? Odpowiedź poznasz 6 września! – Porozmawiajmy o przyszłości – zaprasza marszałek Elżbieta Anna Polak.
Poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów - to nasz cel!2018-09-04

Poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, to jeden z celów jaki postawili sobie policjanci drogówki. W trosce o nich, funkcjonariusze już od rana rozpoczęli działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", podczas których obserwują w jakim zakresie piesi, rowerzyści i kierowcy przestrzegają przepisów.
Bezpieczna droga do szkoły z odblaskami2018-09-04

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży policjanci z żarskiej jednostki monitorują rejon szkół oraz przypominają uczniom o zasadach bezpiecznego zachowania w drodze do szkoły.
22 zarzuty za handel podrobionymi okularami2018-09-04

„Przedsiębiorcza" mieszkanka powiatu wschowskiego została zatrzymana przez policjantów. 33-latka oferowała na portalu internetowym podróbki markowych okularów.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-29
Firanki. Dlaczego warto je powiesić? 5 powodów

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-26
Kredyt konsumencki na dobrych warunkach

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-22
Zagospodarowanie przestrzenne a budowa

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Wakacje 2020 zimą? Linie lotnicze liczą na wznowienie połączeń

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Materace piankowe - co odróżnia je od innych rodzajów materacy?

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-05
Chwilówka bez weryfikacji w bazach dłużników - czy to możliwe?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-30
Bankowość wśród młodzieży - z których ofert bankowych korzystają młodzi ludzie?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-24
Na co zwrócić uwagę zakładając konto bankowe?

© 2018 Gorzow.com

^