HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 1489; niedziela, 29 marzec 2020 Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2018-09-07
Miejskie inwestycje infrastrukturalne odkrywają historię
Miejskie inwestycje infrastrukturalne odkrywają historię

Źródło: Gorzów - Przystań 

W trakcie prac budowlanych na ulicy Sikorskiego, w jej wschodniej części tuż przy magistracie, odkopano fragment średniowiecznych murów, prawdopodobnie reliktów Bramy Santockiej.

Realizacja drogowych inwestycji to raj dla archeologów. - W związku z tym, że Gorzów jest bardzo ubogi w zabytki, to każde takie odkrycie niesie za sobą ducha tego średniowiecznego miasta - mówi Stanisław Sinkowski, kierownik Działu Archeologii Muzeum Lubuskiego.

Brama Santocka powstała w XIV wieku. Była wejściem do średniowiecznego miasta Landsberg. - Jest to konstrukcja, która była wyjątkowo mocno rozbudowana pod względem architektonicznym. Było tak dlatego, że znajdowała się na wschodnim krańcu miasta, od której to strony mieszkańcy Landsberga obawiali się zagrożenia – mówi Stanisław Sinkowski. Nie wiadomo jeszcze jak długo potrwają prace. - W tej chwili pojawiły się całkiem nowe odkrycia, których nie przewidywaliśmy. To może spowodować, że będziemy potrzebować więcej czasu. Zdajemy sobie sprawę z aspektu uciążliwości inwestycji, ale z drugiej strony mamy świadomość, że to odkrycie powinniśmy bardzo skrupulatnie przeanalizować i udokumentować, bo przez wiele lat już nikt nie będzie miał takiej możliwości – dodaje Stanisław Sinkowski.
 
Pod odkrywanymi reliktami średniowiecznej zabudowy natrafiono na pradziejowe nawarstwienia kulturowe, wstępnie interpretowane jako pozostałości po osadzie kultury łużyckiej.  Osada ta istniała w tej części miasta około 3. tysięcy lat temu.
 
 
Brama Santocka, strzegąca niegdyś miasta od wschodu, to jeden z cenniejszych elementów związanych z Gorzowem. Historycy spodziewają się, że eksplorowanie terenu przyniesie jeszcze więcej podobnych odkryć. - Wchodzimy do miasta od strony wschodniej Bramą Santocką i zaczynamy wędrówkę w mieście średniowiecznym w kierunku Bramy Młyńskiej. Po drodze mamy także strefę średniowiecznego kościoła mariackiego, przy którym znajdował się cmentarz i domniemamy kościół św. Jana – mówi Stanisław Sinkowski.

Tego typu odkrycia nie pozostają bez znaczenia dla terminowości ukończenia inwestycji. – To bardzo ważne odkrycie. Z jednej strony cieszymy się, bo to wzbogaci z pewnością naszą wiedzę o mieście, o jego historii. Z drugiej strony patrzymy też z niepokojem, bo trwa ważna inwestycja w centrum Gorzowa. Ale mam nadzieję, że badania archeologów i prace budowlane jak najmniej będą ze sobą kolidować, choć nie da się tego do końca uniknąć – mówi prezydent Jacek Wójcicki.

 

Miejskie inwestycje infrastrukturalne odkrywają historięMiejskie inwestycje infrastrukturalne odkrywają historięMiejskie inwestycje infrastrukturalne odkrywają historięMiejskie inwestycje infrastrukturalne odkrywają historięMiejskie inwestycje infrastrukturalne odkrywają historięMiejskie inwestycje infrastrukturalne odkrywają historięMiejskie inwestycje infrastrukturalne odkrywają historięMiejskie inwestycje infrastrukturalne odkrywają historięMiejskie inwestycje infrastrukturalne odkrywają historięMiejskie inwestycje infrastrukturalne odkrywają historięMiejskie inwestycje infrastrukturalne odkrywają historię

Głosujemy na obywatelskie projekty 2018-09-07

Od 10 września br. ruszy głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2019. Swoje trzy głosy będziemy mogli oddać do 23 września br., w sposób tradycyjny z użyciem papierowej karty lub elektronicznie.
W październiku kolejna edycja „Gorzowskich Senioraliów” 2018-09-07

W dniach od 8 do 13 października w ramach obchodów XX Lubuskiego Tygodnia Seniora odbędą się „Gorzowskie Senioralia”. Miasto zachęca do włączenia się w organizację wydarzenia.
Gorzów ma już trzy karty 2018-09-07

Uczestnictwo w miejskich programach otwiera przed gorzowianami szeroką gamę ulg i udogodnień połączonych z różnymi dziedzinami życia – rekreacją, kulturą, komunikacją, czy sportem.
Zmiany w gorzowskich szkołach2018-09-07

Rozmowa z Renatą Pliżgą, dyrektor Wydziału Edukacji, o zmianach dyktowanych przez MEN i przygotowaniem do nich gorzowskich szkół.
Bezpłatne porady prawne dla wszystkich2018-09-07

Urząd Miasta przypomina, iż w ramach podpisanej umowy z Fundacją „Czysta Woda” wszystkie zainteresowane osoby mogą skorzystać z bezpłatnych dyżurów prawników.
Kolejna książka „Kobiety z męskim sercem” 2018-09-07

W piątek, 5 października, odbędzie się premiera drugiej książki Adriany Szklarz pt. „Przepis na wspaniałe życie”.
Dobowy raport bezpieczeństwa w Lubuskiem. Raport za 06.09.2018r. 2018-09-07

Raport dotyczący działalności służb Wojewody Lubuskiego w trakcie minionej doby. (06.09.2018)
Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka pogratulował medalistom Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy 2018-09-06

5 września 2018 roku Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka spotkał się z medalistami Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy.
Komenda Miejska Policji w Gorzowie zaprasza w swoje szeregi2018-09-06

Gorzowska policja prowadzi nabór kandydatów do miejskiej służby. Dla chętnych zorganizowane będą „drzwi otwarte” – cykl spotkań podczas których będzie można dowiedzieć się szczegółowych informacji dotyczących wymagań, samej służby i warunków zatrudnienia.
Dział Rehabilitacji w nowym miejscu2018-09-06

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. informuje, że od najbliższego poniedziałku (10 września 2018 r.) zmienia się siedziba Działu Rehabilitacji zlokalizowanego do tej pory w budynku nr 7 Zespołu Szpitalnego przy ul. Walczaka.
Wydłużony termin zgłoszeń do Nagrody Gospodarczej2018-09-06

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Przedsiębiorców przedłużamy termin zgłoszeń do Nagrody Gospodarczej NAWIGATOR BIZNESU MOF GW do dnia 12 września 2018 r.
Dobowy raport bezpieczeństwa w Lubuskiem. Raport za 05.09.2018r. 2018-09-06

Raport dotyczący działalności służb Wojewody Lubuskiego w trakcie minionej doby. (05.09.2018)
Gorzowska spółka ma 5 lat!2018-09-06

Rok 2013 zapisał się na kartach historii lubuskiej ochrony zdrowia. Dzięki determinacji marszałek Elżbiety Anny Polak uratowany został zadłużony na blisko 300 mln zł szpital w Gorzowie Wlkp.
Ukradli płytę nagrobną. Szybko zatrzymali ich kryminalni2018-09-06

Do niecodziennej kradzieży doszło w połowie lipca, w jednej z miejscowości powiatu sulęcińskiego. Rodzina, która przyszła na grób zmarłego odkryła, że płyta nagrobna zniknęła.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2020-03-12
Wymarzona czterdziestka - nietuzinkowe inspiracje upominkowe

gorzow.com kraj kabaret 2020-02-25
Opieka Nad Dziećmi - Kabaret Smile

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-25
Chwilówki na 60 dni - czy to się opłaca?

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-18
Jaki prezent na urodziny - kompletny poradnik po oryginalnych prezentach urodzinowych

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-14
Masz problem z niedoskonałościami cery? Sprawdź jak oczyścić i pielęgnować skórę twarzy bez wizyty u kosmetyczki

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-13
Czy trzeba mieć wkład własny przy kredycie mieszkaniowym?

gorzow.com kraj artykuly 2020-01-23
Jesteś początkującym kierowcą? Sprawdź, jak obniżyć OC

gorzow.com kraj artykuly 2020-01-13
Rolety dachowe — praktyczny sposób na ochronę przed słońcem na poddaszu

© 2018 Gorzow.com

^