HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 946; wtorek, 25 luty 2020 Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2018-09-21
MOF Gorzów – razem do przyszłości!
MOF Gorzów – razem do przyszłości!

Źródło: Gorzów - Przystań 

Rakieta i jej cztery silniki – Gorzów we współpracy z Kłodawą, Bogdańcem Deszcznem i Santokiem zbudują dobrą przyszłość swoich mieszkańców.

Napędem są i będą wszystkie mechanizmy gospodarcze, społeczne i ekonomiczne, ale wyłącznie w stanie permanentnej współpracy.
 
Wiemy już gdzie i jak współpracować, teraz nadamy temu odpowiedni kierunek - o potencjale, a także możliwościach przyspieszenia w gospodarce i innych dziedzinach, w ramach współpracy MOF Gorzów, rozmawiano w piątek 21 września br. podczas spotkania ekspertów w Filharmonii Gorzowskiej.
 
Główny wniosek po spotkaniu brzmi: Gorzów ma potencjał, by spełnić wszystkie potrzeby swoich mieszkańców! Ten potencjał trzeba jedynie odpowiednio zaprogramować i nadać mu dobry kierunek. A to można zrobić jedynie w oparciu o współpracę w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Forum „Gorzowski Archipelag Rozwoju” to początek tej drogi.
 
Nowy początek – utrwalamy i nadajemy kierunek współpracy
 
21 września dla Gorzowa, Santoka, Bogdańca, Kłodawy i Deszczna to bardzo ważny dzień. To czas, kiedy padły deklaracje i wnioski na temat kierunków i sposobu rozwoju Gorzowa jako miasta, wyłącznie i tylko w oparciu o współpracę z gminami sąsiednimi w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ta współpraca już trwa, ale w oparciu o treści forum „Gorzowski Archipelag Rozwoju” będzie można ją usprawnić, polepszyć i nadać wspólny kierunek.
 
Panel ekspercki – MOF Gorzów to siła
 
- MOF Gorzów to ciekawy przykład na wzajemne wsparcie i przenikanie się dużych i małych podmiotów. Dotyczy to ogólnej idei współpracy, jak i wzajemnego przenikania się zasobów dużych, średnich i małych przedsiębiorstw - podkreślił otwierający dyskusję podczas forum prof. dr hab. Jerzy Hausner.
 
- Granice administracyjne miasta to nie są granice żadnych procesów. To wyłącznie umowny element, który musi istnieć, choćby na mapie, czy w dokumentach, ale tylko tam. Bo musimy umieć współpracować ponad granicami - mówił prof. J. Hausner.
 
Miasta i gminy to organizmy, które dysponują różnymi zasobami: wodą, powietrzem, ale także przemysłem i rolnictwem. By dobrze rozwijać swój biznes, trzeba umieć korzystać z potencjału innych. Na przykład takie miasto jak Gorzów samodzielnie nie zaspokoi samo swoich potrzeb żywieniowych, musi wesprzeć się na gminach ościennych i tak się tutaj w Gorzowie dzieje – zaznaczył profesor Hausner.
 
Prezydent Jacek Wójciki otwierając forum zaczął od cytatu o Gorzowie, napisanego przez osobę, która przyjechała do miasta z innego rejonu Polski. Po roku jej postrzeganie Gorzowa było powiązane z infrastrukturą okolic; Kłodawy, Bogdańca, Deszczna, czy też Santoka. To gminy ościenne są dla Gorzowa warunkiem stanowiącym o jego atrakcyjności, zarówno dla zwykłego mieszkańca, turysty czy też potencjalnego przedsiębiorcy. Dlatego - zaapelował prezydent. – Nie silmy się, by istnieć i działać samodzielnie. Znaleźliśmy sposób na idealną współpracę. To MOF – zakończył prezydent Jacek Wójcicki.
 
Kolejne części i dyskusje w ramach forum nawiązywały do stylów zarządzania projektami, zespołami i możliwościami rozwijania potencjału w oparciu o współpracę i kapitał ludzki. W sesjach eksperckich wzięli udział polscy przedsiębiorcy z wieloletnim stażem i sukcesami w swojej branży. Opowiadali o mechanizmach, które decyzją o rozwoju przedsiębiorstw i samorządów. Wśród prelegentów byli m. in.:
Piotr Voelkel – założyciel grupy kapitałowej VOX,
Jan Letkiewicz – partner zarządzający, Grand Thornton,
Monika Kulik – członek zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu,
Jarosław Chołodecki – prezes Stowarzyszenia Smolna,
Wojciech Przybylski – redaktor naczelny Visegrad,
dr Krzysztof Nowakowski – rektor Collegium da Vinci.
 
W sumie do Gorzowa przyjechało ponad 20 ekspertów z różnych dziedzin: naukowców, przedsiębiorców, lobbystów i analityków biznesu. Wszyscy zgodnie przyznali, że model współpracy oparty na archipelagu jest najlepszy dla MOF Gorzów.
 
Duży może więcej – współpraca w ramach MOF
 
- Nasza współpraca z gminami trwa. Dziś w ramach dyskusji, wymiany myśli i poglądów chcemy nadać kierunek tej współpracy. Nie musimy się łączyć na siłę. My budujemy naszą relację, w ramach MOF, w oparciu o zaufanie i partnerstwo, zwłaszcza podczas realizacji wspólnych przedsięwzięć – uważa prezydent Jacek Wójcicki.
 
Miasto Gorzów i gminy sąsiadujące mają już doświadczenie ścisłej współpracy podczas realizacji wspólnego projektu wodno-kanalizacyjnego. To projekt za ponad 300 mln złotych, zrealizowany wyłącznie nakładem wspólnych sił.
 
MOF Gorzów: diagnoza i wspólne cele na przyszłość
 
W ramach forum, w Filharmonii Gorzowskiej, poza sesjami eksperckimi, odbyły się spotkania tematyczne w gronie osób związanych z poszczególnymi polami tematycznymi:
- Infrastruktura i rozwój;
- Działalność wytwórcza i usługi;
- Jakość życia i społeczeństwo;
- Edukacja i szkolnictwo;
- Kultura;
- Sport i zdrowie.
 
W czasie dyskusji panelowych, eksperci próbowali zdiagnozować potrzeby i wyznaczyć cele na najbliższą przyszłość w ramach współpracy Gorzowskiego Archipelagu. Wśród głównych potrzeb wymieniono m.in.:  konieczność redefinicji współpracy miasta z gminami, wspólnego planowania przestrzennego, przyciągnięcia nowych biznesów i nowych mieszkańców, budowania wspólnej tożsamości MOF-u, zapewnienie rodzinom sfer relaksu i wypoczynku w oparciu o wspólny potencjał. Eksperci podkreślali również potrzebę zbudowania silnego rynku edukacyjnego w oparciu o szkolnictwo zawodowe oraz jeszcze intensywniejszą wymianę doświadczeń w strefie biznesu, spraw społecznych i organizacji pozarządowych.
 
Wnioski
 
- Mierzymy się rzeczywistością, jesteśmy w trakcie przemian, pędzimy do przodu, stąd przejściowe problemy i pewien dyskomfort mieszkańców. Te remonty to jednak zaspakajanie podstawowych potrzeb i musimy przez nie przebrnąć, aby było lepiej – stwierdził prezydent Wójcicki.
 
- Podstawowym kryterium miasta powinna być jego funkcjonalność. Musicie myśleć co z Gorzowem nie tylko dziś, ale za pięć, dziesięć i dwadzieścia lat – uważa prof. Hausner.
 
Gorzów jest trampoliną do kariery, ale może też być doskonałą bazą do rozwijania swojego potencjału. Tu nie ma sprzeczności; niech młodzi wyjeżdżają, ale niech nie zapominają o swoim mieście, a tym co zostaną dajcie szansę na rozwój i karierę. Społeczeństwo starzeje się; skupcie się na seniorach. Nie wykształcicie kardiologów, ale już pielęgniarki i rehabilitantów tak i to powinna być szansa na rozwój Gorzowa – radził były wicepremier.

Starszy mężczyzna zaginął w lesie, liczyła się każda minuta - ćwiczenia służb2018-09-21

„Wieczorem mój 70-letni dziadek wybrał się do lasu i do tej pory nie powrócił. Szukaliśmy go z rodziną całą noc ale bezskutecznie, on choruje na Alzhaimera. Pomóżcie nam, proszę!" - takie zgłoszenie odebrał oficer dyżurny świebodzińskiej jednostki Policji w ramach ćwiczeń.
„Rekreacja nad lubuską wodą” 2018-09-21

19 września br. rozstrzygnięty został otwarty konkurs ofert na wsparcie w 2018 roku realizacji zadania publicznego Województwa Lubuskiego w obszarze kultury fizycznej pn. „Rekreacja nad lubuską wodą”.
Spotkanie autorskie z twórcami „LandsbergONu”2018-09-21

Stowarzyszenie NOVUM zaprasza wszystkich gorzowian na spotkanie autorskie z twórcami magazynu „LandsbergON”.
Wiemy kto zagra w najnowszym musicalu Filharmonii Gorzowskiej2018-09-21

Maja Trepczyńska z Gorzowa oraz Aleksandra Pietrucha z Chojny otrzymały rolę Pippi w najnowszym musicalu, realizowanym przez Filharmonię Gorzowską.
Pippi mieszka w Gorzowie2018-09-21

12-letnia Maja Trepczyńska z Gorzowa oraz 11-letnia Aleksandra Pietrucha z Chojny otrzymały rolę Pippi w najnowszym musicalu, realizowanym przez Filharmonię Gorzowską.
Nabór do Pracowni Piosenki Ciekawej wydłużony2018-09-20

Nabór na drugi sezon Pracowni Piosenki Ciekawej trwa! Jeśli znasz kogoś, kto lubi grać lub śpiewać i chciałby rozwijać swoje talenty w grupie, to niech dołączy do nas!
Klasyczni giganci w październiku w gorzowskiej filharmonii2018-09-20

Wraz z początkiem października Filharmonia Gorzowska rozpoczyna kolejną edycję warsztatów edukacyjnych dla szkół i przedszkoli.
Dobre informacje dla lubuskich samorządów!2018-09-20

Oczekiwane inwestycje sportowe w Lubuskiem, nowy program wspierający drogi lokalne - Fundusz Dróg Samorządowych oraz realizacja programu „Dobry Start” były tematem dzisiejszej konferencji prasowej wojewody Władysława Dajczaka.
Komunikat w sprawie sposobu zgłaszania do umowy rezydenckiej informacji złożonych przez rezydentów, w deklaracjach odpracowania okresu pobierania wyższego wynagrodzenia zasadniczego 2018-09-20

Wojewoda Lubuski informuje, że na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia ukazał się komunikat w sprawie sposobu zgłaszania do umowy rezydenckiej informacji złożonych przez rezydentów, w deklaracjach odpracowania okresu pobierania wyższego wynagrodzenia zasadniczego.
Mały grant dla kultury2018-09-20

Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydował o przyznaniu dofinansowania dla Nadwarciańskiego Towarzystwa Upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego z siedzibą w Gorzowie Wlkp.
Remont przejazdów przez torowisko 2018-09-20

W piątek (21 września) rozpocznie się kolejny etap związany z naprawą przejazdów drogowych przez torowisko w alei 11 Listopada.
Bezkolizyjna wymiana śmietników2018-09-20

Od października spółka Inneko wspólnie z firmą Laguna, przejmuje odbiór odpadów z sektora trzeciego; z rejonu Zawarcia, Zakanala, Nowego Miasta i osiedla Staszica. – Wymiana śmietników będzie bezkolizyjna; pojazd który przywiezie nasze kosze równocześnie zabierze śmietniki poprzednika – zapewnił prezes Inneko Artur Czyżewski.
Filharmonia poszukuje muzyków 2018-09-20

Do 8 października mogą zgłaszać się muzycy, którzy chcieliby zasilić zespół Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej.
Ostatnie godziny głosowania na BO2018-09-20

Przed nami ostatnie godziny głosowania na obywatelskie projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2019; zakończenie zbierania głosów jest przewidziane w najbliższą niedzielę.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj kabaret 2020-02-25
Opieka Nad Dziećmi - Kabaret Smile

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-25
Chwilówki na 60 dni - czy to się opłaca?

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-18
Jaki prezent na urodziny - kompletny poradnik po oryginalnych prezentach urodzinowych

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-14
Masz problem z niedoskonałościami cery? Sprawdź jak oczyścić i pielęgnować skórę twarzy bez wizyty u kosmetyczki

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-13
Czy trzeba mieć wkład własny przy kredycie mieszkaniowym?

gorzow.com kraj artykuly 2020-01-23
Jesteś początkującym kierowcą? Sprawdź, jak obniżyć OC

gorzow.com kraj artykuly 2020-01-13
Rolety dachowe — praktyczny sposób na ochronę przed słońcem na poddaszu

gorzow.com kraj kabaret 2020-01-08
Klinika Skeczów Męczących - Kabaret Skeczów Męczących - Psychiatryk (Premiera)

© 2018 Gorzow.com

^