HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 351; wtorek, 25 luty 2020 Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2018-10-05
Kolejna lekcja żywej historii
Kolejna lekcja żywej historii

Źródło: Gorzów Przystań 

Tradycje mają to do siebie, że mimo ich przewidywalności za każdym razem czerpiemy z ich kultywowania nowe pokłady radości i satysfakcji.

Takie kryterium spełnił też tegoroczny, trzeci już wyjazd Pionierów Miasta Gorzowa Wlkp. oraz Dzieci Wojny do Ośrodka Wypoczynkowego Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w miejscowości Długie, organizowanego przez to stowarzyszenie i Fundację Czysta Woda.
 
Międzypokoleniowe spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia” z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zwyczajowo naszym seniorom podczas czterodniowego pobytu towarzyszyła liczna reprezentacja wolontariuszy z gorzowskich szkół (Zespół Szkół Elektrycznych, Zespół Szkół Ekonomicznych i II LO), których zadaniem była pomoc Pionierom i troska o to, by zapewnić im możliwie komfortowe warunki do odpoczynku i integracji.

W tym roku program wyjazdu był dosyć napięty, ale możemy z zadowoleniem powiedzieć, że został wykonany w stu procentach, a nawet z nawiązką, dzięki zaangażowaniu i energii włożonej w realizację w równym stopniu przez organizatorów, wolontariuszy i seniorów.
 
Wspólny czas rozpoczął się dla nas 24 września rano, kiedy przywitani zostaliśmy pod Urzędem Miasta przez prezydenta Jacka Wójcickiego, który w ciepłych słowach wyraził nadzieję, że wyjazd ten okaże się wartościowym doświadczeniem. Po dotarciu na miejsce i obiedzie spotkanie oficjalnie rozpoczęła pani Grażyna Wojciechowska, prezes Fundacji Czysta Woda, zaś prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, pan Augustyn Wiernicki, w swoim wystąpieniu przypomniał, w jaki sposób potoczyła się historia naszego kraju, a także naszego rodzinnego miasta. Historia ta jest wątkiem, wokół którego osnuto cały projekt. Wysłuchanie prelekcji pana Wiernickiego obudziło w nas refleksje na temat niepodległości i patriotyzmu, także lokalnego, była momentem skupienia nad wartościami, jakimi się w życiu kierujemy.

Tego samego dnia wzięliśmy udział we wspólnym, międzypokoleniowym śpiewaniu patriotycznych pieśni. Akompaniowali nam nauczyciele ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. J. Ciesielskiego: najpierw mogliśmy usłyszeć, jak utwory żołnierskie interpretują młodzi uczniowie tej placówki, później do śpiewania włączyli się wszyscy obecni – jak na dłoni widać było, że pionierom przypomnienie tych pieśni sprawiło niemałą przyjemność. Z radością obserwowaliśmy wzruszenie Pionierów podczas wspólnego muzykowania.
 
Drugi dzień rozpoczęliśmy, jak co roku, śniadaniem w towarzystwie reprezentantów władz miasta: prezydenta Jacka Wójcickiego, przewodniczącego Rady Miasta Sebastiana Pieńkowskiego, przedstawicielek Wydziału Spraw Społecznych, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta oraz Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, a także dyrektorów szkół. Zaproszeni goście zostali przywitani przez panią Grażynę Wojciechowską, a w swoich wypowiedziach wyrazili ogrom sympatii do projektu i zapewnili nas, że jest on dla nich istotnym przedsięwzięciem, bowiem płyną z niego wielowymiarowe korzyści, zarówno w wymiarze społecznym, jak i edukacyjnym.

Po śniadaniu przyszedł czas na intensywną pracę warsztatową. Pani Monika Józwa poprowadziła teoretyczne zajęcia na temat wolontariatu. Dowiedzieliśmy się, jaką postawę powinien prezentować dobry wolontariusz oraz jakie są jego prawa i obowiązki. Skupiliśmy się także na aspekcie wiekowym wolontariuszy, podkreślając jak istotne są działania charytatywne, w których udział biorą seniorzy.
 
Pani Monika Sułkowska zorganizowała warsztaty, zachęcając nas do przemyślenia kwestii różnic między sposobem myślenia młodzieży i osób starszych, odnalezienia ich źródeł oraz do dyskusji nad tym, czy różnice te stanowią problem. W drugiej części zajęć podjęliśmy temat społeczeństwa obywatelskiego i działań, jakie możemy podjąć na rzecz poprawy jego dobrobytu. Istotne było dla nas także zagadnienie miejsca seniorów w nowoczesnym społeczeństwie. Po zajęciach praktycznych i dyskusji odbyła się projekcja archiwalnego filmu dokumentalnego pana Zbigniewa Wójcika na temat biegu z Gorzowa na Monte Cassino w latach 90.

Po przerwie na obiad i podsumowaniu warsztatów obejrzeliśmy film autorstwa naszego fotoreportera, pana Zbigniewa Wójcika, stanowiącego dokumentację przebiegu ubiegłorocznego wyjazdu, zawierającego między innymi nagrania wspomnień naszych pionierów, Tego wieczoru prezesi obu organizacji będących wykonawcami projektu, pani Wojciechowska i pan Wiernicki, złożyli na ręce obecnych pisemne podziękowania za czynny udział w jego realizacji, wieńcząc tym samym drugi dzień spotkania.
 
Następny poranek spędziliśmy na rozmowach, podczas których ponownie mogliśmy posłuchać pana Wiernickiego i jego wykładu na temat patriotyzmu. Obejrzeliśmy też dokument pani Małgorzaty Wrześniak na temat pożaru gorzowskiej katedry oraz film dokumentalny na temat dziejów Gorzowa pod koniec wojny oraz tuż po niej.
 
Popołudnie upłynęło nam pod znakiem odpoczynku i aktywnie spędzonego wspólnego czasu: wolontariusze wzięli udział w spływie na jeziorze Lipie oraz wypróbowali swoje umiejętności wspinaczki, starsi uczestnicy zaś mieli okazję do spacerów i relaksu w gronie rówieśników. Dzień zakończyliśmy wspólną zabawą przy ognisku i muzyce, podczas której bariery wiekowe między młodzieżą a seniorami zdawały się nie istnieć. Pogoda ducha i świetna kondycja wszystkich obecnych sprawiła, że ostatni dzień wyjazdu przyszedł szybciej, niż myśleliśmy. Pozytywna atmosfera utrzymywała się w naszym gronie do ostatnich wspólnych chwil.

Słynny już ze swojej charyzmy pan Stanisław Samociak z organizacji „Dzieci wojny” po raz kolejny zaprezentował nam swoje artystyczne zacięcie, recytując ulubione wiersze, potem zaś w pobliskiej kaplicy dla chętnych odbyła się msza. W końcu przyszedł czas na przygotowania do opuszczenia ośrodka i po sprawnym zebraniu bagaży udaliśmy się w podróż powrotną na podsumowujące spotkanie w sali sesyjnej Urzędu Miasta.
 
Przywitani przez gospodarza, pana prezydenta Wójcickiego, przystąpiliśmy do podsumowania tegorocznego wyjazdu. Swoje wrażenia mieli okazję przedstawić pan Lech Serpina, były dyrektor Szkoły Muzycznej, pan Stanisław Jodko, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych oraz przedstawiciel wolontariuszy. Pani Wojciechowska ponownie zdecydowała się podziękować wszystkim obecnym i zapowiedziała swoje starania w kierunku kontynuacji działań na rzecz seniorów. Poczynione zostały także inne plany: wszyscy obecni zostali zaproszeni na przyszłoroczne obchody urodzin najstarszego z pionierów, pana Tadeusza Stodolniaka, który może poszczycić się już teraz osiągnięciem pięknego wieku - 99 lat!

Spędziliśmy wspólnie jeszcze kilka pełnych refleksji chwil nad filiżankami kawy i herbaty, korzystając ze słodkiego poczęstunku, który przygotowały pracownice Urzędu Miasta. Seniorom wręczone zostały pamiątkowe zdjęcia i gadżety, upominki dostali również wolontariusze i ich opiekunowie. W końcu nadszedł czas pożegnania i rozstaliśmy się, przepełnieni pozytywną energią i z poczuciem dobrze wypełnionego zadania.
 
Z roku na rok wspólne wyjazdy sprawiają nam wszystkim coraz większą przyjemność, w miarę wzajemnego poznawania się. Wolontariusze uczą się, czego oczekują od nich seniorzy, seniorzy zaś czują satysfakcję z pełnienia roli osób przekazujących swoje doświadczenia, a także z tego, że ktoś o nich pamięta i stara się nimi opiekować. Miejmy nadzieję, że siła, która pcha nas do działania na rzecz ochrony historii i jej świadków będzie w nas żywa jeszcze przez długi czas, a organizatorom, Pionierom i Dzieciom Wojny życzymy zdrowia - by przez następne lata pozostawali w dobrej kondycji. Są przecież nam, młodym, bardzo potrzebni!

Kolejna lekcja żywej historiiKolejna lekcja żywej historiiKolejna lekcja żywej historiiKolejna lekcja żywej historiiKolejna lekcja żywej historiiKolejna lekcja żywej historii

WUP: Konkurs wspierający osoby po 30. roku życia2018-10-04

Wojewódzki Urząd Pracy zachęca do wzięcia udziału w konkursie na dofinansowanie projektów wspierających osoby po 30 roku życia.
Różowy Lubuski Październik – badamy piersi!2018-10-04

Województwo lubuskie ma jeden z najlepszych wskaźników w kraju – mammografię robi tu 50,17 % kobiet.
Przyjęcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 2018-10-04

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego o przyjęciu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Gorzowa dla obszaru położonego na zachód od ul. Dobrej.
Uprawa maku i konopi włóknistych w roku 20192018-10-04

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego informuje, że rolnicy, którzy są zainteresowani uprawą maku i konopi włóknistych w roku 2019 na terenie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego proszeni są o zgłoszenie planowanej powierzchni uprawy oraz jej położenia do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
Miej to z głowy, czyli jak dbać o kondycję zdrowia psychicznego – konferencja2018-10-04

Caritas Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej wspólnie z Akademią im. Jakuba z Paradyża serdecznie zaprasza do udziału w konferencji Miej to z głowy, czyli jak dbać o kondycję zdrowia psychicznego, która odbędzie się dnia 10 października 2018 r. na Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., ul. Teatralna 25, Aula Rektorska W1.
Puszkin trzecią szkołą w województwie2018-10-04

We wtorek w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze odbyło się podsumowanie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży województwa lubuskiego za rok szkolny 2017/2018.
Gorzowski Tydzień Seniora2018-10-04

Już w przyszłym tygodniu, od 8 do 13 października, prezydent Gorzowa Jacek Wójciki  klucze do miasta odda gorzowskim seniorom.
Wsparcie na zabiegi i rehabilitację 2018-10-04

Blisko 8,5 mln zł na rehabilitację medyczną schorzeń układu ruchu i obwodowego układu nerwowego osób pracujących i powracających do pracy. Dofinansowanie w ramach RPO-Lubuskie 2020 trafi do pięciu rekomendowanych placówek. Ponad 1,1 mln zł otrzyma Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Zielnej Górze, a 3,7 mln zł – Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. Dzięki dofinansowaniu Lubuszanie skorzystają z bezpłatnej rehabilitacji.
Lubuski Kongres Kobiet – trwają zgłoszenia2018-10-04

Takich okazji nie wolno przegapić. Mowa o tegorocznym Lubuskim Kongresie Kobiet, na który wystartowały już zapisy.
Dobowy raport bezpieczeństwa w Lubuskiem. Raport za 03.10.2018r.2018-10-04

Raport dotyczący działalności służb Wojewody Lubuskiego w trakcie minionej doby. (03.10.2018)
Analiza standardów środowiskowych domów samopomocy, za I półrocze 2018 r. - wnioski 2018-10-04

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną analizą standardów, w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w woj. lubuskim.
Praktyka czyni mistrza. Najmłodsi świecili przykładem na drodze2018-10-04

Bezpieczeństwo jest naszym wspólnym celem. To hasło bardzo trafnie opisuje współpracę pomiędzy placówkami edukacyjnymi, a sulęcińską Policją.
Telewizory warte 200 tysięcy złotych odzyskane przez policjantów2018-10-04

Policjanci podejrzewali, że kierowca ciężarówki może być nietrzeźwy, gdy ten gwałtownie zwolnił na widok radiowozu i jechał bardzo wolno na lubuskim odcinku S-3. Jednak okazało się, że nie alkohol był powodem jego „podejrzanego" zachowania, a przewożony ładunek pochodzący z kradzieży.
Miasta razem przeciwko nienawiści2018-10-04

Gorzów wspiera ideę polityki „zerowej tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu”. Prezydent Jacek Wójcicki parafował Apel Prezydentów Miast propagujący budowanie postawy solidarności i szacunku wobec mniejszości.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj kabaret 2020-02-25
Opieka Nad Dziećmi - Kabaret Smile

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-25
Chwilówki na 60 dni - czy to się opłaca?

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-18
Jaki prezent na urodziny - kompletny poradnik po oryginalnych prezentach urodzinowych

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-14
Masz problem z niedoskonałościami cery? Sprawdź jak oczyścić i pielęgnować skórę twarzy bez wizyty u kosmetyczki

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-13
Czy trzeba mieć wkład własny przy kredycie mieszkaniowym?

gorzow.com kraj artykuly 2020-01-23
Jesteś początkującym kierowcą? Sprawdź, jak obniżyć OC

gorzow.com kraj artykuly 2020-01-13
Rolety dachowe — praktyczny sposób na ochronę przed słońcem na poddaszu

gorzow.com kraj kabaret 2020-01-08
Klinika Skeczów Męczących - Kabaret Skeczów Męczących - Psychiatryk (Premiera)

© 2018 Gorzow.com

^