HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 272; poniedziałek, 13 lipiec 2020 Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2018-12-04
Człowiek żyjący z HIV
Człowiek żyjący z HIV

Źródło: lubuskie.pl, Małgorzata Tramś-Zielińska 

Realizujemy konsekwentnie i z premedytacją naszą Strategię Promocji Ochrony Zdrowia oraz stawiamy na profilaktykę, wczesną diagnostykę i edukację. To dzisiejsze wydarzenie jest dla nas niezwykle ważne - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

4 grudnia w urzędzie marszałkowskim odbyła się  konferencja pn. „Człowiek żyjący z HIV w społeczeństwie” organizowana w ramach lubuskich obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS.

- Konferencja ta ma przesłanie edukacyjne. Jeszcze do niedawna HIV i AIDS oznaczały wyrok. To się zmieniło, są wysokospecjalistyczne środki farmakologiczne. To problem rodzinny i społeczny. Jest potrzebna terapia i zrozumienie – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

HIV i AIDS są ciągle dużym zagrożeniem epidemiologicznym. Należy więc kontynuować działania edukacyjne, profilaktyczne w tym kierunku. Uważa się, że liczba osób zakażonych jest 3-krotnie wyższa od tej podawanej w oficjalnych komunikatach z uwagi na to, iż co trzecia osoba nie wie o tym fakcie.

Ze statystyk Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. wynika, że w miesiącach styczeń – lipiec 2017 r. odnotowano 32 zakażenia, 2 przypadki zachorowań, 1 zgon. Natomiast w 2018 roku w porównywalnym okresie wystąpiło 18 zakażeń,  nie doszło do zachorowań i zgonów.

Coraz więcej odnotowuje się powikłań u chorych na AIDS w postaci gruźlicy, chorób onkologicznych. Dużym zagrożeniem są zakażenia u dzieci. Pozytywny aspekt to wzrost skierowań zaordynowanych przez lekarzy ginekologów na testy w kierunku wykrywania zakażenia u kobiet w ciąży. HIV/AIDS to nie tylko problem medyczny ale i społeczny oraz rodzinny.

Obecna sytuacja społeczna (migracje osób z krajów takich jak Ukraina, Syria – o nieustalonym statusie serologicznym) sprzyja rozpowszechnianiu zakażenia HIV i zachorowaniu na AIDS co stanowi bardzo duże ryzyko oraz źródło nowych zakażeń i zachorowań. Sytuacja związana z licznymi migracjami, obyczajowością powoduje również wzrost zachorowań nie tylko na AIDS, ale także na inne choroby przenoszone drogą płciową, jak np. kiła. Problem tych zakażeń to nie tylko problem medyczny ale również społeczny i ekonomiczny.

Nowoczesna – jednotabletkowa – terapia stosowana obecnie wydłuża znacznie czas przeżycia chorych. W medycznym środowisku istnieje jednak obawa, iż z uwagi na duże koszty obecnej terapii (ok. 290 mln zł w 2016 roku) może nastąpić powrót do starych metod leczenia.

W województwie lubuskim w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o. o. działa jedyny Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych z Poddziałem Nabytych Niedoborów Immunologicznych HIV i AIDS. Aktualnie pracuje w nim 7 lekarzy (6 specjalistów, 1 w trakcie specjalizacji). Przewiduje się, że mieszkańcy powiatów żarskiego i żagańskiego częściej korzystają z usług szpitali dolnośląskich, a mieszkańcy Gorzowa ze Szczecina. W 2016 r. liczba pacjentów Oddziału wyniosła 180 osób, w 2017 r.- 164. Podsumowując: od 1985 r. do pierwszej połowy 2018 r. w województwie lubuskim odnotowano 753 osób zakażonych wirusem HIV, 234 chorych na AIDS, 61 zgonów.

Prelegentami byli specjaliści w zakresie leczenia i terapii osób chorych. „Mój pacjent ma HIV. Osoby seropozytywne w praktyce opiekuńczo-terapeutycznej” to wykład ekspert ds. profilaktyki HIV/AIDS dr Ewy Szumigraj z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Towarzystwa Rozwoju Rodziny. – Sytuacja społeczna jest stabilna, ale pełna emocji. Wiedza natomiast powszechna i dostępna, ale w praktyce postarzała. Można powiedzieć, że specjaliści mają problem z mówieniem o HIV, bo za nami już kilkanaście lat rozmów, spotkań i działań profilaktycznych. Ta wiedza jest stabilna. Medycznie HIV jest oswojony, ale z drugiej strony cały czas pracuje się nad lekami. HIV wciąż wywołuje emocje. Jest cały czas stygmatyzowane w społeczeństwie, na pewno nie tak jak w latach 80-tych czy 90-tych. O podstawach też warto cały czas przypominać – mówiła dr Ewa Szumigraj. Podkreślała, że ważne jest omówienie kolejnych kroków, poinformowanie partnerów, rozpoczęcie terapii.       

Diagnoza: HIV – i co dalej? Na to pytanie podczas swojego wystąpienia starał się odpowiedzieć lek. med. Jacek Smykał ze Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o., kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych z Poddziałem Nabytych Niedoborów Immunologicznych HIV i AIDS. – Przeżywałem osobiście śmierć wielu młodych moich pacjentów. Za późno się do nas zgłosili. W chwili obecnej na terapiach jest 180 osób, a na początku było ich 20. Miałem nadzieję, że tych pacjentów będzie mniej. Największym sukcesem jest szybka diagnoza i leczenie. Diagnostyka była na początku bardzo prymitywna. W tej chwili mamy najnowocześniejsze leki - mówił lek. med. Jacek Smykał. Jak mówił największym problemem są powikłania po leczeniu: choroby serca, skóry, problemy z cukrem i.in. Dodał, że sukcesem jest testowanie  zwłaszcza u kobiet ciężarnych.

O rzeczywistość dorosłych osób zakażonych HIV w placówce leczenia odwykowego mówił mgr Mariusz Matysik z Ośrodka dla Osób Uzależnionych SP ZOZ „Nowy Dworek”, Przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Rodziny Oddziału w Zielonej Górze.  

Spotkanie było okazją m. in. do pogłębienia wiedzy nt. medyczno-społecznego wsparcia osób zakażonych. Na koniec odbyła się dyskusja o ryzyku zachorowania w związku z obcowaniem z chorym. W województwie lubuskim – regionie przygranicznym – jesteśmy szczególnie zobowiązani do prowadzenia systematycznej edukacji na temat groźnych chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową, w tym HIV.

Spotkanie skierowane było do pracowników Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Klubów Integracji Społecznej, Centrów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Powiatowych Ośrodków Wsparcia.


Człowiek żyjący z HIVCzłowiek żyjący z HIVCzłowiek żyjący z HIVCzłowiek żyjący z HIVCzłowiek żyjący z HIVCzłowiek żyjący z HIVCzłowiek żyjący z HIVCzłowiek żyjący z HIVCzłowiek żyjący z HIVCzłowiek żyjący z HIV

Kobieta z sądowym zakazem kierowania uciekała przed patrolem. Wcześniej piła alkohol2018-12-04

Nowosolscy policjanci po pościgu zatrzymali kobietę, która chcąc uniknąć kontroli próbowała uciekać, łamiąc przy tym szereg przepisów i stwarzając ogromne zagrożenie w ruchu drogowym.
NoVa Park zaprasza na Mikołajki ze smakiem2018-12-04

W dniach 6-7 grudnia w godzinach 13.00-19.00 w NoVa Park zapanuje mikołajkowa atmosfera. Mikołajki ze smakiem w NoVa Park upłyną na wypiekaniu świątecznych pierniczków, tworzeniu ozdób świątecznych, grach i zabawach oraz świątecznej zbiórce karmy dla gorzowskiego schroniska Azorki.
Kiermasz Świąteczny w Liceum Plastycznym2018-12-04

Wkrótce Święta Bożego Narodzenia. Nie masz jeszcze pomysłu na atrakcyjny i oryginalny prezent dla bliskich lub znajomych? Liceum Plastyczne w Gorzowie zaprasza w piątek, 7 grudnia, od godziny 14.00 do 18.00, na „Świąteczny Kiermasz” prac uczniów szkoły.
Mikołajki 20182018-12-04

Ponad 120 dzieci ze świetlic środowiskowych z Cybinki, Bobrowic, Bojadeł, Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry wzięło udział w zabawie mikołajkowej. Impreza odbyła się 3 grudnia br. w urzędzie marszałkowskim.
Dobowy raport bezpieczeństwa w Lubuskiem. Raport za 03.12.2018r. 2018-12-04

Raport dotyczący działalności służb Wojewody Lubuskiego w trakcie minionej doby. (03.12.2018)
Barbórka 2018 2018-12-04

Pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa sp.z o.o.  Oddziału Zakładu Gazowniczego w Gorzowie Wielkopolskim świętowali Barbórkę.
Sieć przejmuje wyniki badań 2018-12-04

Od 3 grudnia 2018 r. dostęp do wyników badań obrazowych (RTG, rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy) wykonywanych w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. jest jeszcze łatwiejszy.
Audi Q7 wartości 130 tys. zł odzyskane przez kryminalnych z Gubina2018-12-04

Kryminalni z gubińskiego komisariatu w wyniku podjętych działań odzyskali w piątek (30 listopada) skradziony z terenu Gubina samochód marki Audi Q7 wartości blisko 130 tysięcy złotych.
4 kolejka DBBL i zadyszka MISTRZA.2018-12-04

MK Zaune poległo po raz drugi, Jelski i Jaz deklasują rywali, Sukurs wygrywa 80:52(24:17, 12:11, 26:14, 18:10)
Przetargi na sprzedaż nieruchomości2018-12-03

Zarząd Województwa Lubuskiego ogłosił przetargi na sprzedaż nieruchomości. Dotyczą one działek w Ciborzu, Gorzowie Wielkopolskim i Torzymiu. Szczegóły dotyczące przetargów można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
Biała sobota - tym razem dla Panów2018-12-03

Kolejny sukces akcji profilaktycznej SPZOZ „Przychodni Dworcowej” w Gorzowie Wlkp. 1 grudnia marszałkowska placówka ochrony zdrowia zorganizowała Białą Sobotę szczególnie dedykowaną mężczyznom.
Poczuj świąteczną energię w Galerii Askana2018-12-03

Grudzień to w Galerii Askana zawsze wyjątkowy czas, w którym poza różnorodną ofertą handlową, z której każdy może wybrać coś dla siebie i najbliższych proponujemy również liczne atrakcje dla całych rodzin.
Dobowy raport bezpieczeństwa w Lubuskiem. Raport za 02.12.2018r.2018-12-03

Raport dotyczący działalności służb Wojewody Lubuskiego w trakcie minionej doby. (02.12.2018)
Oszust twierdził, że chce pomóc. Kobieta straciła 30 tys. zł2018-12-03

Gorzowscy policjanci po raz kolejny przypominają, by uważać na oszustów, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy. Jedna z gorzowianek straciła 30 tys. zł. po tym, jak uwierzyła w historię usłyszaną w słuchawce telefonu.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-29
Firanki. Dlaczego warto je powiesić? 5 powodów

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-26
Kredyt konsumencki na dobrych warunkach

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-22
Zagospodarowanie przestrzenne a budowa

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Wakacje 2020 zimą? Linie lotnicze liczą na wznowienie połączeń

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Materace piankowe - co odróżnia je od innych rodzajów materacy?

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-05
Chwilówka bez weryfikacji w bazach dłużników - czy to możliwe?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-30
Bankowość wśród młodzieży - z których ofert bankowych korzystają młodzi ludzie?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-24
Na co zwrócić uwagę zakładając konto bankowe?

© 2018 Gorzow.com

^