HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 28; sobota, 27 maj 2017 Imieniny Amandy, Jana, Juliana
Gorzów Wlkp. • Kultura • 2017-07-07
I Festiwal Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach

Zapraszamy na Festiwal Michaliny Wisłockiej, który odbędzie się w od 7 do 9 lipca 2017 roku w Lubniewicach. Będzie to pierwsze takie wydarzenie, poświęcone dr Michalinie Wisłockiej. Uznana seksuolożka, ikona dla wielu ginekologów i położników zmieniła sposób myślenia milionów Polaków, doprowadziła do tego, że zaczęliśmy rozmawiać o ważnych sprawach, komentować tematy seksu, miłości, zachowań, które były tematami tabu.

W latach 50-tych Lubniewice oczarowały Michalinę Wisłocką, tu poznała Jerzego, marynarza, dzięki któremu zaczęła pisać książkę „Sztuka kochania”. Legendarny poradnik zapoczątkował rewolucję seksualną w Polsce, po raz pierwszy wydany został w 1976 roku. I został sprzedany w ponad 7 mln nakładzie.
Michaliny Festiwal Michaliny Wisłockiej jest pokłosiem wydarzeń, które dzieją się nieustannie od 2011 roku w Lubniewicach.
 
Organizatorami są: Gmina Lubniewice, Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” w Lubniewice, Uniwersytet Zielonogórski, a partnerami m. in. Uniwersytet Warszawski, Polpharma. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w kilku miejscach w Lubniewicach, na plaży miejskiej, na rynku, w Parku Miłości im. Michaliny Wisłockiej.

W programie:
  • 7-9 lipca - Koncerty: Krzysztof Daukszewicz (7 lipca), Ania Dąbrowska (7 lipca), Marysia Sadowska (9 lipca),
  • 8 lipca - Spektakl: Teatra im. Juliusza Osterwy „Paryż i Ty”,
  • 8 lipca - pokaz filmu „Sztuka Kochania”,
  • 7-9 lipca – rynek - namiot spotkań z artystami, twórcami filmu, lekarzami, lekarzami, porady zdrowotne, debaty o zdrowiu, panele dyskusyjne. Zaproszeni goście: Olin Gutowski, Krzysztof Daukszewicz, Violetta Ozminkowski, Magdalena Boczarska, Maria Sadowska, ksiądz Arkadiusz Nowak, dr Beata Wróbel, prof. Tatiana Rongińska, dr hab. Janusz Leon Wiśniewski, Hanna Bakuła, Jadwiga Wolaszkiewicz, Ryszard Piotrowicz, Grażyna Walkowiak, Małgorzata Kownacka, prof. Zbigniew Izdebski.
  • 7-9 lipca – plaża miejska – animacja dla dzieci, warsztaty
  • 7-9 lipca – gmina Lubniewice, rynek, plaża miejska, Park Miłości – warsztaty muzyczne, plener malarski, targi zdrowej żywności, targi krzewów
  • 7-9 lipca – plaża miejska – potańcówki, ognisko.

Dlaczego Festiwal Michaliny Wisłockiej?
Realizacja projektu to odpowiedź na społeczne, kulturalne i integracyjne potrzeby mieszkańców gminy Lubniewice, województwa lubuskiego, a także zgłaszane przez turystów potrzeby turystyczne w zakresie utworzenia imprezy, produktu turystycznego, który będzie pełnił funkcję „wabika” do naszego regionu i dzięki któremu mieszkańcy będą mieli się czym pochwalić, a turyści do czego wracać. Festiwal Michaliny Wisłockiej to także odpowiedź na potrzeby poznania tej kontrowersyjnej polskiej seksuolożki. To również uatrakcyjnienie oferty kulturalnej, artystycznej i turystycznej województwa lubuskiego i odpowiedź na potrzeby mieszkańców w zakresie organizowania festiwali.
 
Festiwal Michaliny Wisłockiej jest pokłosiem wydarzeń, które dzieją się nieustannie od 2011 roku w Lubniewicach. W lipcu 2011 roku w 90 rocznicę urodzin Michaliny Wisłockiej w Radiu Zachód odbyła się audycja, w której profesor Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego i dziennikarka Radia Zachód  Grażyna Walkowiak przypomnieli o Michalinie Wisłockiej, która z nostalgią opowiadała o tym, jak oczarowały ją Lubniewice lat 50-tych oraz o tym, że wydana w wielomilionowym nakładzie „Sztuka kochania” była właśnie efektem wczasów słynnej doktor w Lubniewicach.  W trakcie tej pamiętnej audycji   uczestniczący zainicjowali  utworzenie Parku Miłości w Lubniewicach. W 2012 roku m.in., przez działania Kierownik Gminnej Biblioteki Samorządowej i  przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury, na terenie Lubniewic powstał Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej: miejsce integracji społecznej, otwarte dla mieszkańców, turystów, miejsce dla przedstawicieli różnych dziedzin sztuki, miejsce odpoczynku i rekreacji, miejsce, które rocznie odwiedza kilkanaście tysięcy turystów. Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej powstał w ramach „Międzynarodowego Pleneru Inicjatyw”, realizowanego od 15 do 28 kwietnia 2012 roku.
 
Zabytkowy park położony jest nad brzegiem jeziora Lubiąż, między Starym i Nowym Zamkiem zyskał nowy wygląd. Na szczególną uwagę zasługują znajdujące się w parku liczne rzeźby, które nawiązują do tematyki miłości – partnerskiej i rodzicielskiej. Rzeźby powstały w wyniku warsztatów rzeźbiarskich. Na odrestaurowanym „Moście Miłości” goście odwiedzający nasz Park mogą zawiesić kłódki symbolizujące trwałość uczuć. Obok „Mostu Miłości” znajduje się wyjątkowy zakątek z „Ławeczką Miłości”, stanowiący swoistego rodzaju hołd złożony pamięci dr Michaliny Wisłockiej, autorki „Sztuki kochania”, która właśnie w Lubniewicach przeżyła swoją wielką miłość. Michalina Wisłocka była uznaną seksuolożką i ikoną wielu ginekologów i położników, dlatego to szczególne miejsce w Lubniewicach jest również swoistego rodzaju hołdem składanym zarówno położnikom jaki i ginekologom. Inicjatywa ta ma promować Lubniewice, a tym samym województwo lubuskie zarówno w kraju jak i za granicą, jako miejsce szczęśliwej miłości.
 
Utworzony Park to jednak nie tylko pomnik upamiętniający postać wybitnej polskiej seksuolożki i ginekolożki, podkreślający jej związek z Lubniewicami, ale przede wszystkim miejsce żywego dialogu, przestrzeni dyskusji i rozważań poświęconych miłości, widzianej zarówno z perspektywy artystycznej, kulturowej, społecznej, etycznej czy emocjonalno-psychologicznej. Park Miłości
w Lubniewicach to wyjątkowe miejsce w skali kraju, które poprzez realizację Festiwalu Miłości chcielibyśmy wypełnić konkretnymi, istotnymi z punktu widzenia debaty publicznej, wydarzeniami. Jednak nie chcemy się ograniczać tylko i wyłącznie do organizacji wydarzeń w Parku Miłości. Do realizacji planujemy zaangażować wiele przestrzeni miejskich w Lubniewicach tak, aby dzięki temu całe miasto kojarzone było z tematyką miłosną.
 
W styczniu 2017 roku miała miejsce premiera filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Scenariusz powstał na podstawie książki  „Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki” autorstwa Violetty Ozminkowskiej. Publikacja wydana została w 2014 roku. Lubniewice i województwo lubuskie dla Michaliny Wisłockiej były bardzo ważne. Tu bowiem poznała Jerzego, marynarza, z którym przeżyła wielką miłość, tu również zaczęła pisać książkę „Sztuka kochania”, która zmieniła myślenia Polaków o miłości. Przez ponad 40 lat, które upłynęły od wydania książki, dokonała się ogromna zmiana, wręcz rewolucja. Publikacja kiedyś uznana za kontrowersyjną, do dziś budzi emocje. Chęć spotkania z osobami, które znały Michalinę Wisłocką, poznania ich wrażeń, jest ogromna, sprawia, że coraz więcej osób chce odwiedzić miejsca, w których żyła i tworzyła.  W filmie Lubniewice, występują kilkakrotnie. Nazwa miasta pojawia się na ekranie, jako wskazanie miejsca pobytu, wypowiedziana zostaje w dialogach oraz umieszczona na przystanku, czy w nazwie ośrodka wypoczynkowego, w którym Michalina Wisłocka przebywała.
 
Film trafił do kin w całej Polsce. Piękno Lubniewic na ekranie zachwyca. Lubniewice rocznie goszczą ok. 20 tysięcy turystów, spodziewamy się, że dzięki  promocji na dużym ekranie, dzięki wydarzeniom, które dzieją się w całej Polsce, spotkaniom, debatom i innym poświęconym Michalinie Wisłockiej, nasze województwo będzie chciało odwiedzić jeszcze więcej osób. Lubniewice w tej chwili są na ustach wielu Polaków. Od premiery filmu obserwujemy wzmożony ruch turystyczny, a w okresie wakacyjnym spodziewamy się, że Lubniewice będą przeżywały oblężenie. Ważne jest to, aby zapewnić mieszkańcom i turystom wydarzenia, dzięki którym poznają bliżej Michalinę Wisłocką, zobaczą Lubniewice, zwiedzą inne lubuskie miejscowości. Kolejną z potrzeb jest umożliwienie mieszkańcom i turystom dostępu do artystycznych działań.
 
Lubniewice to niewielka gmina, zasadniczo oddalona od najważniejszych centrów współczesnej kultury polskiej, należąca do najbiedniejszych gmin w Polsce. Festiwal Michaliny Wisłockiej pomyślany został również jako ważny element gminnej polityki społecznej i kulturalnej, którego celem jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do kultury na jej najwyższym poziomie oraz pozyskanie potencjalnych inwestorów.
 
Poprzez film „Sztuka kochania” Lubniewice stały się medialne na skalę narodową. Dziś Lubniewice są nie tylko mieszkańców Lubniewic, ale też całego województwa. Media lokalne podają hasła „nasze Lubniewice”.
© 2016 Gorzow.com

^