HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 384; niedziela, 20 maj 2018 Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • Kultura • 2018-05-19
Alte Kameraden 2018

Międzynarodowy Festiwal Zespołów Dętych i Paradnych „Alte Kameraden 2018” – 19-20 maja 2018 w Gorzowie Wielkopolskim.


Spotkania upamiętniają Carla Teike – kompozytora słynnego marsza „Alte Kameraden”, który mieszkał w pierwszej połowie XX w. w Gorzowie, ówczesnym Landsbergu. Mamy za sobą 11 lat tradycji. Co roku na koncertach, paradach ulicznych, pokazach musztry prezentuje się ponad 350 muzyków. Gościliśmy orkiestry z Czech, Niemiec, Austrii, Danii, Belgii, Litwy, Ukrainy i z Polski. Zapraszamy zespoły zawodowe, młodzieżowe, przyzakładowe i amatorskie, wszystkie prezentujące wysoki kunszt artystyczny.

Festiwal kultywuje tradycję wspólnego muzykowania w otwartej przestrzeni publicznej. Jest barwnym, imponującym widowiskiem, którego momentem kulminacyjnym jest odegranie przez wszystkie uczestniczące orkiestry 120-letniego marsza. To naprawdę robi wrażenie. Swoją widowiskowość zespoły zawdzięczają nie tylko paradnym strojom, okazałemu instrumentarium, ale i mażoretkom, które pełnymi wdzięku układami tanecznymi wzbogacają prezentacje.

Wielopokoleniowe spotkanie (większość orkiestr ma w swoim składzie osoby w wieku od 10 do 70 lat) stanowi osobną wartość. Podobny przedział wiekowy obejmuje publiczność będącą w każdym wieku i wszelkich profesji. Grany repertuar przeczy stereotypom, to nie tylko marsze ale również transkrypcje muzyki filmowej, standardów jazzowych, szlagierów i popularnych utworów muzyki klasycznej. Wszystko to osadzone w kulturowej tożsamości krajów pochodzenia muzyków. Tegoroczna, 12. edycja odbędzie się 19 i 20 maja i będzie miała specjalny charakter.

Dzięki współpracy z kanadyjskim stowarzyszeniem World Association of Marching Show Bands festiwal nasz wyłoni przedstawiciela Europy Środkowej i Wschodniej na Mistrzostwa Świata odbywające się w 2019 roku w Calgary. W oparciu o przyznany certyfikat w pierwszym dniu Spotkań przeprowadzone będą konkursy musztry paradnej i marszowy, a w drugim konkurs na wykonanie programów koncertowych. W roli gospodarza świetnie spełnia się Gorzowska Orkiestra Dęta, a głównym organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim.

Ranga festiwalu, jego wysoki poziom artystyczny i organizacyjny znalazły także uznanie Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, które przyznało Patronat Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Od początku istnienia Festiwal objęty jest także patronatem prezydenta miasta.

PROGRAM
sobota 19 maja
13:00 – 14:00 Koncerty na skwerach i placach gorzowskich osiedli:
– Fanfarenzug Neustrelitz (Niemcy) w Parku Górczyńskim przy fontannie Motylii
– Gorzowska Orkiestra Dęta (Polska) na placu przed wejściem do galerii NoVa Park
– Orkiestra Dęta OSP Siedlice (Polska) na placu przed wejściem do galerii Askana
– Fanfarenzug Greiz (Niemcy) na Gorzowskim „Kwadracie”
– Spielmannszug „Deutsche Eiche” Hirschfeld na boisku Zespołu Szkół Gastronomicznych ul. Bema/ Zubrzyckiego
– Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa (Polska) na placu przy zabytkowym tramwaju BIMBA (centrum miasta)
– Ostseefanfaren des Kinder Jugend und Freizeitzentrum Sellin (Niemcy) na skwerze przy ul. Reja/ Zapolskiej

14:50 – 18:30 Plac Targowy GRH (ul. Przemysłowa 14-15):
– Uroczyste rozpoczęcie
– Konkurs Musztry Paradnej
– Konkurs Marszowy
– Ogłoszenie werdyktu konkursów

Niedziela 20 maja
12:00 złożenie kwiatów pod tablicą upamiętnienia Carla Teike (Kosynierów Gdyńskich 26) Amfiteatr MCK (Park Siemiradzkiego)
15:30 – 18:30 Koncerty konkursowe
18:30 Wielki finał – uroczyste zakończenie Festiwalu

Zapraszają: Miejskie Centrum Kultury i World Association of  Marching Show Bands (Kanada) Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 i Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego

© 2018 Gorzow.com

^