HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 175; sobota, 23 marzec 2019 Imieniny Feliksa, Konrada, Zbysławy
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • Koncerty • 2019-03-22
Pod mistrzowską batutą. Koncert symfoniczny.

Romantyczny, nieznany świat Ignatza Waghaltera i Rachmaninow w najwyższej, mistrzowskiej formie – oto co przyniesie z sobą ten koncert.


Nazwisko Waghaltera – niemieckiego kompozytora, pianisty i dyrygenta żydowskiego pochodzenia – mówi wciąż jeszcze niewiele. Jego muzyka do niedawna nie była w ogóle grywana, a on sam był pomijany jako twórca międzywojennej Europy. W swoich utworach kompozytor zwracał się w stronę romantyzmu i tradycji niemieckiej. Cenił w szczególności „starą szkołę” takich mistrzów jak Mendelssohn, Schumann czy Brahms. Słychać to w Koncercie skrzypcowym A-dur (1911), stawiającym przed solistą spore wymagania. Utwór zachwyca jednak nie tylko wirtuozerią, ale również swoim liryzmem – marzycielskim i momentami wzruszającym.

Z nastrojowego świata Waghaltera przeniesiemy się w czasy toczącej się w Europie II wojny światowej. Wtedy to Rachmaninow zmuszony do wyjazdu z Rosji emigruje do Ameryki. Tam, choć komponuje i dużo koncertuje, wciąż tęskni za domem. Echa tej historii odnajdziemy m.in. w napisanych wówczas Tańcach symfonicznych (1940), które wieńczą tym samym twórczość wielkiego Rosjanina. Jest w nich amerykańska nowoczesność, taneczna energia, gershwinowski jazz i fascynacja big-bandem. Są ślady Strawińskiego i Mahlera. Pomiędzy tym wszystkim słyszymy samego Rachmaninowa i jego wielką tęsknotę za Rosją.

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Marek Pijarowski / dyrygent
Aleksandra Kuls / skrzypce

PROGRAM:
IGNATZ WAGHALTER (1881-1949)
Koncert na skrzypce i orkiestrę A-dur op.15

SIERGIEJ RACHMANINOW (1873-1943)
Tańce symfoniczne

Strona wydarzenia na FB

© 2018 Gorzow.com

^