HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 35; poniedziałek, 16 wrzesień 2019 Imieniny Jagienki, Kamili, Korneliusza
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • Kultura • 2019-06-04
Lesya Pchelka, Nazwiska panieńskie

kuratorka: Alina Dzerevianka termin działania: 1-4.06. otwarcie wystawy: 4.06. godzina 18:00

 
Impulsem do spotkania z lokalną społecznością są lokalne historie rodzinne, szczególnie te, które poświęcone są kobietom. Zgodnie z białoruską tradycją po ojcu dziedziczymy nazwisko i drugie imię, dlatego też nazwiska kobiet stale znikają z pamięci rodzinnej. Tradycja ta obecna jest także w innych wschodnich krajach, w Polsce również. Spoglądając na fotografie naszych babć i prababć dopytujemy krewnych o historie rodzinne, rozmawiamy i zapraszamy do wspólnych robótek ręcznych. Później drukujemy przekazane przez uczestników fotografie na płótnie i podczas warsztatu haftujemy zapomniane nazwiska naszych krewnych. Wynikiem warsztatów będzie wspólnie stworzone wystawa.
 
Alesia (Pchelka) Najdovich jest artystką wizualną i liderką grupy VEHA (veha.by). VEHA to niezależna grupa nieformalna artystów działających w polu fotografii i historii mówionej na Białorusi. Aktywiści skupieni wokół grupy starają się pracować z indywidualnymi historiami i pamięcią społeczną poprzez fotografię archiwalną. W roku 2018 kolektyw zrealizował wystawę, której towarzyszyła książka „The Najlepshy Bok”. Kolekcja reprezentuje temat fotografii jako społecznego rytuału, który znikał z terytorium Białorusi od czasów wojny do lat 60.
 
Alina Dzerevianka jest menadżerką kultury z Brześcia. Pracuje z pamięcią historyczną, realizując projekty kulturalne i artystyczne w Brześciu. Jest liderką projektu Brest Fortress Development Foundation, współpracuje z niezależną galerią Prastora KH i organizuje pobyty rezydencyjne. Jest inicjatorką projektu współpracy z lokalną społecznością w Gorzowie, która śledzi losy lokalnych rodzin poprzez haft.
 
© 2018 Gorzow.com

^