HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 74; środa, 18 wrzesień 2019 Imieniny Ireny, Irminy, Stanisława
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • Kultura • 2019-06-29
PAWEŁ DUNAL - DEVELOPER NA PLAŻY

Na pierwszy rzut oka – surrealizm, ale tak naprawdę więcej na moich płótnach rzeczywistości, choć oczywiście przefiltrowanej przez surrealistyczną i poetycką wyobraźnię. 


Obrazy dotyczą kwestii społecznych, politycznych, odradzających się demonów w wymiarze globalnym, jak i naszym lokalno rodzimym, bo przecież Polska jest częścią całości, choć niektórzy uparcie myślą inaczej. Dotyczą ekologii, zbliżającej się katastrofy, naszych lęków i kwestii egzystencjalnych, żądzy panowania i zawłaszczania przestrzeni, którą symbolizuje stojący na plaży, wpatrzony w bezkres oceanu, i być może to co poza nim, szkielet dewelopera z ideą budowli w dłoni, zupełnie jak donatorzy świątyń na starych obrazach. Jak długo możemy bezkarnie „czynić sobie Ziemię poddaną”, unosić się niefrasobliwie jak szkielet powieszony na baloniku z obrazu „Hel”, jak długo dane nam będzie oddychać… Na te i inne pytania, z pewnością nie odpowie Państwu moja wystawa, ale być może pozwoli się nad nimi zastanowić choć przez chwilę, jak również nad innymi, tymi z którymi przyjdą Państwo do galerii, bo przecież obrazy nie mają jedynej i słusznej interpretacji. Także pomimo iż uważam, że jako gatunek mamy przechlapane, to życzę Państwu miłego oglądania, mimo wszystko. Z szacunkiem – autor.
 
Paweł Dunal – w 2008 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem rektorskim na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia prof. Jarosława Modzelewskiego). Aneks do dyplomu wykonał w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego. W kwietniu 2008 r. jego debiutancką wystawę pokazała warszawska Galeria m². W 2009 r. był finalistą 9. konkursu im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, a w 2013 r. 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Artysta uwzględniony w publikacjach Piotra Bazylko i Krzysztofa Masiewicza „Notes dla Kolekcjonerów”, „Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej”, „77 dzieł sztuki z historią” oraz Kamy Zboralskiej „Przewodnik po galeriach sztuki. Sztuka inwestowania w Sztukę”, tom trzeci. Od 2007 r. jest reprezentowany przez Galerię m².
 
Wystawa w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego.
© 2018 Gorzow.com

^