HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 455; wtorek, 24 wrzesień 2019 Imieniny Dory, Gerarda, Maryny
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • Kultura • 2019-09-12
Poza Bauhausem. Architektura i sztuka międzywojennej awangardy w środkowej Europie Wykład Prof. Rafała Makały

12.09, godz. 18:00 Cykl BAUHAUS W GORZOWIE


Awangarda międzywojenna w Europie kojarzona jest przede wszystkim z nazwą BAUHAUS. Setna rocznica założenia tej szkoły artystycznej przypadająca w 2019 r. jest okazją do ponownego przyjrzenia się jej roli – a także temu wszystkiemu, co stanowiło awangardę poza Bauhausem. Ta druga kwestia jest szczególnie ważna z polskiej perspektywy – choć bowiem polska awangarda utrzymywała z Bauhausem ścisłe kontakty, to jednak podążała swoimi ścieżkami. Podobnie było zresztą w całej środkowej Europie, również w Niemczech gdzie pojawiały się propozycje awangardy innej niż bauhausowska. Wykład koncentruje się na obszarze konfrontacji tych estetyk, korzystając z najnowszych badań, prezentowanych m.in. w styczniu b.r. na konferencji „Not just Bauhaus” w Görlitz i we Wrocławiu.
 
Prof. Rafał Makała – historyk sztuki i muzealnik, od 2016 r. wykłada na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Zajmuje się przede wszystkim architekturą XIX i XX wieku oraz sztuką nowożytną obszaru bałtyckiego. Autor licznych publikacji, m.in. „Nowoczesna praarchitektra. Architektoniczne pomniki narodowe w wilhelmińskich Niemczech” (Szczecin 2015), czy „Unbekannte Wege. Die Residenzen der Pommernherzöge und der verwandten Dynastien als Kunstzentren und Stationen künstlerischer Migration“ (Berlin-Schwerin 2018). W latach 2004-2012 wicedyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.
 
 
 
BAUHAUS W GORZOWIE  - cykl spotkań poświęconych ideom Bauhausu. Dziedzictwo architektoniczne Gorzowa daje wiele powodów do tego, by świętować jubileusz 100-lecia założenia słynnej szkoły z Dessau. W ciągu najbliższego roku przybliżymy mieszkańcom idee Bauhausu w różnych dziedzinach sztuki i odniesiemy się do regionalnego dziedzictwa kulturowego.
 
Wydarzenie odbywa się we współpracy z gorzowskim oddziałem SARP.
© 2018 Gorzow.com

^