HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 1280; niedziela, 15 grudzień 2019 Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • Kultura • 2019-12-13
JEDYNE TAKIE TRIO KONCERT KAMERALNY

Choć klasyczne trio najczęściej kojarzy się z połączeniem skrzypiec, wiolonczeli i fortepianu, czasem spotkać można także inne, mniej typowe trzyosobowe formacje instrumentalne. 


Podczas kolejnego koncertu kameralnego będzie okazja, by wysłuchać dzieł przeznaczonych na skrzypce, róg i fortepian.
Na taki zestaw instrumentów swoje Premier Grand Trio (1827) napisał Carl Czerny – austriacki pianista i kompozytor oraz jeden z najsłynniejszych nauczycieli fortepianu wszech czasów. Jako twórca pozostawał pod wyraźnym wpływem Ludwiga van Beethovena. Bliski był mu również styl brillant, co słychać w wirtuozowskiej, pełnej ornamentów i efektownych figuracji partii fortepianu. Czerny był również doskonałym melodystą, stąd we wszystkich trzech głosach nie brakuje pięknych, szerokich i śpiewnych fraz.
Trio Es-dur (1865) Johannesa Brahmsa, jak na kompozycję wielkiego spadkobiercy Beethovena przystało, cechuje idealne połączenie precyzji i powściągliwości z ogromną sugestywnością wyrazu. Instrumentacja utworu, przeznaczonego w oryginale na rzadko obsadzany w muzyce kameralnej róg naturalny, skrzypce i fortepian, obejmuje trzy z czterech instrumentów, na których Brahms uczył się grać jako dziecko. Trio op. 40
zajmuje w twórczości kompozytora miejsce szczególne również z powodów osobistych, był to bowiem pierwszy jego utwór skomponowany po śmierci matki. Wspomnienie to zaważyło na charakterze utworu, który przepełniają zaduma, tęsknota i smutek.
© 2018 Gorzow.com

^