HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 1024; wtorek, 25 luty 2020 Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • Kultura • 2020-02-12
wystawa prac Barbary Dzięcielewskiej pt. Pejzaż wzruszeń.

W najbliższą środę (12 bm) o godzinie 13 w „Galerii Sztuki R"  w Ośrodku Radioterapii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Dekerta 1  - zostanie otwarta wystawa prac Barbary Dzięcielewskiej pt. Pejzaż wzruszeń.


To już ponad dwudziesta wystawa indywidualna malarki, na co dzień mieszkanki Zielonej Góry, współpracującej z fundacją Ewy Minge, która "pędzlem i piórem tworzy portrety innych ludzi ", jak opowiedział jej historię  Leszek Kalinowski w  Gazecie Lubuskiej ( 18.03.2017 r.) Sama trzykrotnie usłyszała niemalże wyrok "rak", przeszła wiele operacji i nie poddała się. Z wykształcenia jest nauczycielką, malarstwo to jej pasja. Od blisko dwudziestu lat związana jest z grupą plastyków amatorów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Zielonej Górze.
 
W wernisażu, obok malarki weźmie udział Roman Czarnecki, ambasador „Galerii Sztuki R" -  mieszkaniec  Zielonej Góry, wieloletni członek Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku  w Sulechowie, a także kabaretów Monte Verde oraz Retro. Był kierownikiem grupy fotograficznej FOTOOKO działającej przy UTW w Zielonej Górze. Inicjator, doradca oraz organizator wielu wystaw m.in. malarskich i fotograficznych lokalnych artystów. Obecnie członek Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry Winnica.
 
Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach pracy ośrodka, czyli od 7:30 do 15:30. Dzieła artystki oglądać będzie można  do dnia 12.03.2020 r.
„Galeria Sztuki R" powstała dzięki staraniom kierownik Ośrodka Radioterapii - dr n. med. Edyty Wolny-Rokickiej oraz ambasadora sztuki Romana Czarneckiego,  przy wsparciu zarządu szpitala.
 
To już trzecia wystawa. Wcześniej prezentowane były prace studentów, pracowników naukowych ASP we Wrocławiu i pensjonariuszy DPS w Kamieniu Wielkim, które powstały podczas projektu terapeutycznego „Inni tacy sami".
 
W kolejnych miesiącach zaplanowane już są następujące wernisaże:
 
od 12.03 - wystawa prac sekcji malarskiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Witnicy
 
od 20.04 - wystawa twórczości Izabeli Sak
 
od 23.05 - wystawa fotograficzna Romana Czarneckiego
 
A tak pisze o projekcie humanizacji medycyny nasz ambasador "Galerii Sztuki R" - Roman Czarnecki:
 
Szpital dla ludzi, szpital z myślą o pacjentach, szpital, który poza najważniejszym - ratowaniem życia i zdrowia daje pacjentom również możliwość oderwania się od trudnej, bolesnej i szarej rzeczywistości. Umożliwia obcowanie ze sztuką. Sztuką tworzoną przez artystów, ale też przez ludzi takich samych jak Oni, przez ludzi, których dotknęła choroba nowotworowa i którzy, dzięki lekarzom, żyją, cieszą się i tworzą. Ten szpital to Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim, a dokładnie Ośrodek Radioterapii. Dzięki władzom szpitala pacjenci mogą się przekonać, że twórczość nie jest zarezerwowana dla wąskiej grupy artystów, ale że mogą brać w niej czynny udział. Mogą przeżywać oglądając, mogą przeżywać tworząc. Ten szpital to również przykład, jak sztuka może być terapią.
 
Warto zobaczyć, jak szpital leczy i uwrażliwia na sztukę.
© 2018 Gorzow.com

^